Stejný globální růst jako letos odhaduje Světová banka i příští rok a v roce 2012 by se mělo tempo mírně zrychlit až na 3,5 procenta. Rozvíjející se ekonomiky by měly každoročně do roku 2012 růst v rozmezí od 5,7 po 6,2 procenta. Vyspělé země porostou letos jen o 2,1-2,3 procenta, což nepostačí na smazání jejich loňské ztráty 3,3 procenta, a příští rok si podle banky nepovedou o nic lépe.
Ve většině oblastí světa až na západní Evropu bylo v letošním prvním čtvrtletí podle banky znát silné oživení. "Akutní fáze krize je za námi a teď nás čeká dlouhodobější úkol navrátit fiskální politiku v zemích s vysokými příjmy zpět do udržitelné podoby," uvedl ekonom Světové banky Andrew Burns. "Jak úspěšní v tom budeme, bude mít významný dopad v rozvinutých i rozvojových," dodal.
Evropská dluhová krize, která se projevila záchranou Řecka před bankrotem, fiskálními potížemi dalších zemí jižní Evropy a otřesy na finančních trzích, měla podle banky na situaci rozvojových zemí zatím omezený dopad. Pokračující růst státních dluhů ve vyspělém světě by však mohl vést ke zdražení a omezení úvěrů v rozvojovém světě.
Světový obchod letos prudce oživuje, jeho objem by se podle banky měl zvýšit o zhruba 21 procent a v dalších letech růst o zhruba osm procent ročně. Téměř polovinou se na globální poptávce přitom budou nejméně do roku 2012 podílet rozvojové ekonomiky.
Předpovědi Světové banky předpokládají, že snahy Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie zabránit státnímu bankrotu nebo dluhové restrukturalizaci v jakékoli zemi eurozóny budou úspěšné. I tak ale rozvojové země a oblasti s úzkými obchodními a finančními svazky s vysoce zadluženými vyspělými zeměmi mohou pociťovat vážné dopady jejich dluhů.
"Stimulace poptávky ve vysokopříjmových zemích je stále více součástí problému než jeho řešením," konstatoval Hans Timmer, který v bance řídí skupinu pro ekonomické předpovědi. Narážel na to, že nynější vysoké deficity a dluhy vyspělých zemí jsou zčásti důsledkem snah vlád podporovat ekonomiky zvýšenými vládními výdaji.