Údaj o celoročně přepočteném růstu hrubého domácího produktu byl mírně vyšší než původní odhad 4,9 procenta. V prostém mezičtvrtletním srovnání HDP vzrostl o 1,2 procenta, což se shodovalo s květnovým odhadem. Výsledky však byly lepší, než se čekalo - ekonomové odhadovali u celoročního růstu zpomalení na 4,2 procenta a u mezičtvrtletního srovnání jen jedno procento.
Celoročně přepočtený růst Japonska překonával v prvních třech měsících tempo americké ekonomiky, která rostla o 3,2 procenta, a zcela zastiňoval eurozónu, kde růst činil jen 0,8 procenta. Z velkých ekonomik vyspělého světa byla lepší jen Kanada s tempem 6,1 procenta.
K růstu přispěl zejména silný japonský vývoz a na domácí poptávku měla stále ještě vliv vládní stimulační opatření. Podle analytiků však růst v následujících čtvrtletích ochabne, protože vládní stimulace končí a kvůli evropské dluhové krizi se zřejmě sníží poptávka po japonském vývozu.
Údaje také ukázaly, že v japonské ekonomice je nadále hluboce zakořeněna deflace. Nejširší cenový ukazatel v podobě deflátoru HDP klesl za čtvrtletí meziročně o rekordních 2,8 procenta.
Nový premiér Naoto Kan se chce zasadit o posílení ekonomiky a tento měsíc by měl jeho kabinet oznámit svou strategii růstu. Kanova vláda však bude muset myslet především na to, jak začít snižovat obrovský japonský státní dluh.