"BP zatím vynaložila 1,43 miliardy dolarů a předpokládá, že celkové náklady na zamezení dalšího úniku ropy a na vyčištění budou činit tři až šest miliard dolarů," uvedla Fustierová. Informace podle ní poskytl zástupce BP Steve Westwell.
K nákladům na vyčištění znečištěných oblastí je třeba připočíst peníze nutné na výplatu odškodného těm, kterých se katastrofa v Mexickém zálivu nejvíce dotkne, tedy hlavně rybářům a lidem, kteří pracují v cestovním ruchu. Tyto náklady Credit Suisse odhaduje na dalších až 14 miliard dolarů (téměř 297 miliard Kč).
BP se k výši celkových nákladů odmítá vyjádřit. Firma už dříve uvedla, že celkové náklady na vyčištění zamořených oblastí nebude možné odhadnout, dokud se firmě nepodaří úplně zastavit únik ropy z poškozeného vrtu. A to se zatím nestalo.
Fustierová už minulý týden odhadla, že celkové náklady, s nimiž by měla BP v souvislosti s havárií počítat, mohou vystoupat až na 37 miliard dolarů. Upozornila však, že je to velmi hrubý odhad, který pracuje jen s dosud známými daty. Analytička se opírala také o hrubý odhad objemu ropy, která z poškozeného vrtu uniká.
Problémy koncernu BP trvají od 20. dubna, kdy explodovala ropná plošina Deepwater Horizon a dva dny nato se potopila. Majitelem plošiny byla americká společnost Transocean, BP ji měla pronajatou a je zodpovědná i za její provoz. Z poškozeného vrtu, z něhož teď uniká ropa, má BP podíl kolem 65 procent, 25 procent má americká společnost Anadarko Petroleum a zbylých deset procent japonská skupina Mitsui & Co. Tyto firmy se budou s BP dělit o náklady na úklid.