"Výstavba Temelína je strategická záležitost, stát musí mít více možností, jak jej ovlivnit," cituje týdeník ministra financí Eduarda Janotu. Stát v současnosti v ČEZ kontroluje prostřednictvím Janotova úřadu přibližně dvě třetiny firmy.
"Po změně stanov bude mít dozorčí rada kromě jiného možnost určit, které podmínky v zadávací dokumentaci tendru budou, a které ne, případně k nim bude vydávat předběžný souhlas," uvedl podle Eura člen dozorčí rady ČEZ a ekonomický odborník ODS Martin Kocourek.
Plánovaná změna se podle zdrojů týdeníku nelíbí části vedení elektrárenské společnosti. Řádná valná hromada ČEZ se má uskutečnit 29. června.
ČEZ nyní pracuje na rozšíření Temelína o nové dva jaderné bloky. Veřejná zakázka na dostavbu jaderné elektrárny je ve fázi zadávacího řízení, usilují o ni francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse a rusko-české konsorcium vedené Atomstrojexportem. Zároveň běží povolovací řízení v rámci posuzování dopadů rozšíření Temelína na životní prostředí.
Elektrárna Temelín má v současnosti dva jaderné bloky s instalovaným výkonem po tisíci megawattech. První reaktor byl spuštěn v roce 2000, druhý o dva roky později. Loni temelínská jaderná elektrárna vyrobila 13,25 terawatthodin elektřiny.