...analytika)
PRAHA, 15.června (Reuters) - Ceny průmyslových výrobců (PPI) v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta, stejně jako v dubnu, uvedl v úterý Český statistický úřad.
V meziročním pohledu ceny stouply o 1,5 procenta, a zaznamenaly tak druhý nárůst od listopadu roku 2008. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 přitom ceny zaznamenaly loni v září, kdy se propadly o 5,4 procenta.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 05/10 04/10 05/09 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +0,7 +0,7 -0,4 meziroční změna v pct +1,5 +0,4 -3,8
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA6302]
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční růst indexu o 0,2 procenta a meziroční růst o 1,0 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * V meziměsíčním srovnání vzrostly ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 2,9 procenta a ceny koksárenských a rafinovaných ropných produktů o 1,7 procenta. * Na druhé straně klesly ceny potravinářských výrobků o 0,1 procenta. * V meziročním srovnání mělo největší vliv na růst zvýšení cen koksárenských a rafinovaných ropných produktů o 39,9 procenta, chemických látek a výrobků o 17,9 procenta a nerostných surovin o 9,5 procenta. * Naopak se snížily ceny potravinářských výrobků o 3,9 procenta, a to zejména kvůli propadu mlýnských a škrobárenských výrobků o 12,9 procenta. Ceny dopravních prostředků ubraly 4,3 procenta. * Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně stouply o 0,7 procenta, meziročně však klesly o 1,2 procenta.
KOMENTÁŘE
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Ceny průmyslových výrobců v květnu překvapily silným růstem o 0,7 procenta meziměsíčně, zatímco trh předpokládal jejich zvýšení pouze o 0,2 procenta. Růst je tažen cenami komodit, zvýšení totiž zaznamenaly ceny kovů, kovodělných výrobků a ceny rafinovaných ropných výrobků. Další růst pak zaznamenaly i ceny zemědělských výrobků, a to i po očištění o sezónnost, což ukazuje na mírné inflační tlaky do cen potravin v rámci spotřebitelské inflace.
"Růst cen v průmyslu by měl pokračovat v průměru i do konce roku, i když již patrně nebudeme zaznamenávat tak vysoká meziměsíční zvýšení. Ke konci roku by meziroční dynamika měla vystoupat k úrovni okolo 2,0 procenta. V průměru očekáváme, že by měly letos ceny v průmyslu růst okolo 1,0 procenta. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji cen komodit.
"Z pohledu ČNB se nejedná o nejdůležitější data, nicméně jsou dalším proinflačním faktorem zveřejněným v poslední době. Domníváme se, že klíčová úroková sazba ČNB je na svém dně a zůstane na úrovni 0,75 procenta po zhruba dvě čtvrtletí.
"Normalizace sazeb k neutrálním úrovním by měla začít ve 4.kvartálu 2010; na konci letošního roku očekáváme klíčovou sazbu ČNB ve výši 1,00 procenta.
"Z pohledu ČNB je současná inflace ve srovnání s její prognózou výše. Proinflačně se ve 2.kvartálu vyvíjí i kurz koruny k euru a nezaměstnanost. Překvapivá je i navzdory fiskální restrikci rostoucí spotřeba domácností v 1.kvartálu."
PAVEL MERTLÍK, HLAVNÍ EKONOM, RAIFFEISENBANK, PRAHA
"Ceny průmyslových výrobců druhý měsíc po sobě překvapily razantním nárůstem: v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta, meziročně pak o 1,5 procenta.
"Jejich vývoj se tak připodobnil vývoji v Německu a v eurozóně: tam v dubnu stouply ceny průmyslových výrobců meziročně o 0,8, respektive 0,9 procenta. Průmyslové a exportní oživení je tak již i u nás znát i na pohybu cenové hladiny v průmyslu."
REAKCE TRHU
Koruna <EURCZK=> po zveřejnění dat nepatrně prohloubila ztráty a proti pátečnímu závěru ubírala 0,3 procenta na na 25,660 za euro. V 9:16 se obchodovala na 25,605.
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.