"Vyzvali jsme je k tomu, aby respektovali energetickou koncepci státu a nepřehodnocovali ji. Není o tom ani široká diskuse, názor zaujali skoro přes noc. Když nám najdou jinou práci, nebudeme se limitům bránit, ale to nikdo neudělal," řekl dnes ČTK odborový předák Czech Coalu Jaromír Franta.
Jedním z možných řešení by podle něj byly vládní záruky za pracovní místa nebo alespoň zřízení vládního zmocněnce pro útlum těžby. "Jestli se k nám obrátí zády, tak my taky," naznačil Franta další nátlakové kroky, jejich konkrétní podoba ale bude zřejmě záviset i na jednání s celorepublikovými odbory.
Ve svém dopise lídrům koaličních stran vypočítává Franta základní problémy, které prý útlum povrchové těžby uhlí přinese. Podle něj by o práci přišlo zhruba 8000 lidí, na Mostecku by se nezaměstnanost vyšplhala ke 30 procentům a ekonomický propad by byl znát i v celostátním měřítku. Navíc prý bude muset vláda v případě zachování limitů vyřešit, jak zajistit dodávky tepla, které by byly ohroženy nedostatkem uhlí.
"Jsou to lehce doložitelné věci. Když limity neprolomíme, budeme je mít na stole dřív, než se nadějeme," řekl Franta.
Snaha odborářů nepotěšila občanské aktivisty, kteří za zachování limitů bojují. "Ale věříme předvolebním slibům koaličních stran, zachování těžebních limitů bylo jedním z těch, s nimiž prakticky vyhrály volby," řekl dnes ČTK Ondřej Hogen ze sdružení Kořeny. Hájí zájmy obcí, které by nadlimitní těžba pravděpodobně zlikvidovala.
"Jejich hrozby vidíme jako nereálné, jedna zavřená šachta - důl ČSA - nepřipraví o práci deset patnáct procent lidí na Mostecku. Mylný argument je i to o nedostatku uhlí, vždyť ho ve formě elektřiny dnes zčásti pořád vyvážíme," dodal.
Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly přijaty už v roce 1991. Rozdělily uhelná ložiska na oblasti, kam těžaři v budoucnu smějí a kam ne, především kvůli ekologickým dopadům a možnému bourání obcí. Kdyby limity padly, těžební oblast by se mimo jiné posunula jen pár set metrů od Litvínova a srovnala by se zemí Horní Jiřetín. Bez jejich likvidace by důl ČSA zřejmě přestal těžit v roce 2021, nový revír by mu prodloužil životnost o dalších 47 let.
Diskusi o prolomení těžebních limitů otevřel v roce 2005 tehdejší premiér Jiří Paroubek. O spojení Czech Coal a jeho ČSSD často spekulují média, hlavním pojítkem jsou podle nich vazby na polovičního majitele společnosti Pavla Tykače.