Cameron zdůraznil, že ač Británie nemá zájem o vstup do eurozóny, je pro ni seskupení unijních zemí platících eurem naprosto nezbytné. Eurozónou teď zmítají vážné potíže vyvolané dluhovými problémy Řecka i dalších zemí, což se projevilo na výrazném oslabení eura.
Britský premiér se švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem dnes zveřejnili článek v listu Financial Times, v němž vyzývají EU k boji proti deficitům i přísnější finanční regulaci.
"Proti přílišnému utrácení a půjčování členských států musí existovat lepší ochrana i systém včasného varování k identifikování problémů před tím, než se jim vymknou z ruku," uvedli před dnešním summitem EU.
Na něm se lídři EU pokusí přesvědčit finanční trhy, že současnou dluhovou krizi zvládají. Po schválení finanční pomoci Řecku a vytvoření garančního fondu v objemu stovek miliard eur pro případ rozšíření krize do dalších zemí se šéfové států a vlád také pokusí najít alespoň částečnou dohodu na změně unijních rozpočtových pravidel.
Cameron s Reinfeldtem rovněž vyzvali k větší transparentnosti v bankovním systému. EU by podle nich měla tlačit na určitou celosvětovou bankovní daň, která by zajistila, že finanční ústavy zaplatí za případnou budoucí krizi. Bankám musely v Evropě i ve světě přijít kvůli finanční krizi na pomoc státy se záchrannými balíky financovanými penězi daňových poplatníků.