"Pokud se tyto čtyři politické subjekty veřejně nepřihlásí k evropskému finančnímu stabilizačnímu mechanismu, který chrání i Slovensko, ministr financí tento systém neodblokuje, protože my potřebujeme k přijímání konkrétních zákonů v parlamentu většinu," řekl Fico. Strany SDKU-DS, SaS, KDH a Most-Híd se ke stabilizačnímu balíku v celkové sumě 750 miliard eur (19,3 bilionu Kč) staví už déle rezervovaně.
Premiér tvrdil, že postoj stran, které pravděpodobně vytvoří budoucí vládu, působí problémy v celé Evropě a může rozkolísat finanční trhy. "Rozhodnutí představitelů čtyř stran, které chtějí na Slovensku vládnout, nejednat o záchranném mechanismu pro Slovensko (...), dělá ze Slovenska nedůvěryhodný stát," uvedl Fico.
Volební šéfka SDKU-DS Iveta Radičová, která bude zřejmě novou premiérkou, za všechny čtyři strany debatu s Ficem odmítla. "Premiér Slovenské republiky a vláda mají v plné kompetenci o tom rozhodnout. Jsou nadále nejvyšším úřadujícím orgánem této země," prohlásila. Připomněla, že Fico v minulosti rozhovory o finanční pomoci s opozicí odmítal. "Svolávat jednání v tomto okamžiku, pár hodin před nutným podpisem, považujeme za čisté alibi," dodala Radičová.
Země Evropské unie se minulý měsíc dohodly s Mezinárodním měnovým fondem na balíku mimořádných úvěrových garancí členským státům eurozóny, které by se dostaly do podobných těžkostí jako Řecko. Pod rámcovou dohodou chybí jen podpis Slovenska. O slovenském postoji se údajně mluvilo i na posledním summitu EU tento čtvrtek. "Byli jsme velmi jasně požádáni o odblokování tohoto mechanismu," poznamenal Fico.
Evropská komise však Ficova tvrzení nepotvrdila. "Dohodu o Evropském finančním stabilizačním nástroji nemusí podepsat všechny členské státy eurozóny, aby mohl být tento mechanismus spuštěn. Evropská komise tedy nečeká na podpis Slovenska," řekl televizi TA3 mluvčí zastoupení komise na Slovensku Tomáš Halán.
Členové tvořící se koalice až na KDH už dříve odmítali půjčku Řecku, které zasáhla dluhová krize a dostalo počátkem května od EU a MMF přislíbenu finanční pomoc ve výši 110 miliard eur. Ficova vláda sice už přislíbila, že Slovensko na pomoc Řecku přispěje, definitivní rozhodnutí však nechala na nový parlament. Švédský premiér Fredrik Reinfeldt na čtvrtečním summitu unie Slovensko nepřímo vyzval, aby jako člen eurozóny jednalo zodpovědně a schválilo pomoc Řecku i plán podpory případných dalších zemí.