HN: ODS, TOP 09 a VV chtějí usnadnit propouštění a přijímání lidí

21.06.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. června (ČTK) - Vznikající vládní koalice ODS, TOP 09 a strany Věci veřejné (VV) se podle dnešních Hospodářských novin (HN) shodla na reformě zákoníku práce, která má výrazně ulehčit nabírání a propouštění lidí. Strany chtějí výrazně uvolnit zaměstnávání lidí na dobu určitou, snížit odstupné lidem, kteří pracují pro svého zaměstnavatele méně než dva roky, a rozšířit možnost firem příležitostně zaměstnávat své pracovníky, aniž by museli jak firmy, tak i pracovníci odvádět zdravotní a sociální pojištění. Naopak dvouměsíční výpovědní lhůta podle listu zůstane beze změn.

Asi největší změnou v zákoníku práce bude možnost firem nabízet prakticky neomezeně smlouvu na dobu určitou. "Předběžně jsme se shodli, že pracovní poměry na dobu určitou budou bez omezení. To by mělo motivovat firmy, aby se například nebály zaměstnávat absolventy," řekl HN vyjednávač TOP 09 Jaromír Drábek. Dnes mohou zaměstnavatelé nabízet lidem smlouvy na dobu určitou maximálně na dva roky.

Druhou důležitou změnou, která se ročně dotkne peněženek několika desítek tisíc lidí, je podle HN snížení odstupného pro lidi, kteří pracují u svého zaměstnavatele méně než dva roky. Zaměstnanec, který odpracuje ve firmě méně než rok, dostane jednoměsíční odstupné, člověk, který je ve firmě od jednoho do dvou let, získá dvouměsíční odstupné, a až pokud odpracuje u zaměstnavatele více než dva roky, bude mít stejně jako dnes nárok na tříměsíční odstupné. "Snížení odstupného má firmy motivovat, aby se nebály vytvářet nová pracovní místa," řekl Drábek.

HN uvádějí, že třetí velkou změnou je návrh, aby lidé, kteří dělají ve firmě jen příležitostně, mohli pracovat bez placení zdravotního a sociálního pojištění až 300 hodin ročně. Dnes mohou takto odpracovat jen 150 hodin ročně.

"Tyto změny v zákoníku práce zlepší podnikatelské prostředí v Česku," uvedl vyjednávač ODS a její nový místopředseda Pavel Drobil.

Zatímco zástupci zaměstnavatelů si tyto změny pochvalují, odbory varují, že vznikající koalice chce snížit jistoty zaměstnanců. "Podobné návrhy jen rozčílí lidi a rozdělí společnost ještě více, než je rozdělená dnes," uvedl šéf Odborového svazu Kovo Josef Středula. Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl ale tvrdí, že budou-li moci firmy snáze propouštět, budou také mnohem ochotněji nabírat nové lidi. Záměry ODS, TOP 09 a VV považuje za krok správným směrem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK