Nová japonská vláda chce snižovat rozpočtový deficit a dluh

22.06.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tokio 22. června (ČTK) - Nová japonská vláda dnes představila ambiciózní střednědobé cíle ve snižování rozpočtového deficitu a státního dluhu, přiznala však, že při předpokládaném tempu ekonomického růstu je nebude moci splnit bez zvýšení daní. Vláda premiéra Naota Kana tak hodlá zvažovat zvýšení daně z obratu na dvojnásobek z nynějších pěti procent, nejdříve však za dva nebo tři roky. V tomto desetiletí by mělo Japonsko dosáhnout základní rozpočtové vyrovnanosti a v příštím desetiletí začít snižovat obří státní dluh.

Premiér Kan, který na počátku června nahradil ve funkci Jukia Hatojamu, obrátil politiku předešlé vlády, v níž byl ministrem financí, o 180 stupňů a za nejvyšší prioritu nyní určil reformu veřejných financí. Dnešní plán sice zatím postrádá podrobnosti, podle analytiků by však měl stačit na to, aby zabránil ratingovým agenturám snížit úvěrové hodnocení japonských dlužních závazků.

Japonský veřejný dluh přesahuje dvojnásobek ročního výkonu ekonomiky a je nejvyšší v celém rozvinutém světě. Ratingové agentury již dříve varovaly, že by mohly snížit japonský rating, pokud Tokio nepředstaví věrohodný dlouhodobý plán řešení dluhu. Investoři nyní budou sledovat, jak se bude vyvíjet debata o fiskální reformě a daních po volbách do horní komory parlamentu plánovaných na 11. července.

Vláda chce do konce tohoto desetiletí docílit vyrovnanosti primárního rozpočtu bez započtení nákladů obsluhy dluhu, což je cíl, který nesplnila žádná vláda od splasknutí "bubliny" vysoce nadhodnocených cen nemovitostí a akcií na přelomu 80. a 90. let. Primární deficit se má do roku 2015 snížit na polovinu z nynějších 6,4 procenta hrubého domácího produktu.

Od fiskálního roku 2021/22 by pak Japonsko mělo podle vlády začít snižovat poměru státního dluhu k HDP. Úřad vlády však odhaduje, že při předpokládaném průměrném růstu HDP o dvě procenta ročně nebude tyto cíle bez zvýšení daní možné splnit.

Dnešní plán fiskální strategie s příjmy ze zvýšených daní nepočítá, říká však, že vláda by měla dojít brzy k rozhodnutím o změnách daní. Ekonomové odhadují, že Japonsko by mělo v příštích deseti až 15 letech zvýšit daň z obratu na 15 až 20 procent, mnozí se však obávají, že to podkope hospodářský růst, jako se to stalo v polovině 90. let, kdy zvýšení daně z obratu uvrhlo Japonsko zpět do táhlé recese.

Vláda má zatím k financování obřího dluhu k dispozici ohromnou zásobárnu levných domácích bankovních vkladů. Rostou však obavy, že v dlouhodobějším horizontu by se to mohlo změnit, protože rychle stárnoucí populace začne z těchto úspor čerpat. To už na finančních trzích začíná vést ke zvýšené poptávce po pojištění dlouhodobých japonských dluhopisů před rizikem platební neschopnosti.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK