Skupina G8 v roce 2005 na summitu ve skotském městě Gleneagles slíbila, že pomoc nejchudším zemím zdvojnásobí, tento svůj závazek však splnila pouze částečně.
Představitelé Spojených států a Británie se v pátek na schůzce G8 v Kanadě snažili přimět své kolegy z ostatních bohatých zemí, aby své závazky dodrželi. "Myslím si, že je frustrující, že světoví vůdci se k něčemu zavážou a poté to nesplní," řekl britský premiér David Cameron. "Tehdy v Gleneagles jsme učinili sliby. Měli bychom tyto sliby dodržet," dodal.
Schůzka G8 se koná v ospalé jezerní oblasti zhruba 300 kilometrů severně od Toronta. Delegáti tak mají šanci načerpat síly před větší schůzkou G20, která se bude o víkendu konat právě v Torontu. Tam se budou řešit i mnohem komplexnější ekonomické otázky, včetně společného postupu při dohledu nad finančním sektorem.
Schůzka G8 se koná za situace, kdy Světová banka varovala před dalším poklesem finanční pomoci. Pokrok, jehož bylo prozatím v rozvojových zemích dosaženo, se podle banky může zastavit, nemluvě o tom, že pro řadu lidí by to znamenalo propad do chudoby.
Skupinu G8 tvoří země G7 a Rusko. Členy G7 jsou Spojené státy, Japonsko, Kanada, Velká Británie, Německo, Francie a Itálie. Schůzky G8 se jako hosté účastní i představitelé nejchudších zemí.
pmh vju