"Bohužel, je to i ta zelenina, kterou jsme schopni vypěstovat," popsal předseda unie Jaroslav Zeman podle zelinářů největší problém související s dovozem. Zelinářům naopak nevadí, když jsou do země dováženy ty druhy zeleniny, které v daný moment není v Česku možné vypěstovat.
Dovážená zelenina bývá podle českých zelinářů ošetřena přípravky, jejichž použití je v ČR zakázané. Tvrdí také, že domácí zelenina je čerstvější, neboť se nepřeváží kamiony na velkou vzdálenost.
Kromě Nizozemska jsou dalšími významnými exportéry zeleniny do Česka také Španělsko, Německo, Polsko, Itálie a Maďarsko. Dalšími hojně dováženými druhy jsou salátové okurky a cibule.
Plochy, na nichž se zelenina v IPZ v tuzemsku pěstuje, se stále rozšiřují a v současnosti zahrnují již více než polovinu z celkových 9091 hektarů půdy osetých či osázených zeleninou. Zelináři předpokládají, že do roku 2013 se pole s IPZ zeleninou rozšíří na 6000 hektarů.
Při pěstování v integrovaném systému se používá minimálně o 30 procent méně dusíkatých hnojiv než při klasickém způsobu. Pesticidy se neužívají preventivně, ale až po zjištění významného výskytu škůdců nebo když selžou nechemické metody ochrany. Dodržování podmínek kontrolují nezávislé kontrolní organizace. Podle zelinářů je takto vypěstovaná zelenina chutnější a zdravější, navíc šetrnější k životnímu prostředí.