Na třetím místě se ocitlo hlavní město zbídačelého a násilím zmítaného Čadu Ndjamena a na sedmém je Libreville v Gabonu. Samo zařazení těchto měst do žebříčku odráží zvýšený hospodářský význam dosud zaostalé Afriky pro podnikání. "Zaznamenáváme poptávku po informacích o afrických městech v celém podnikatelském spektru - těžbě, finančních službách, letectví, průmyslové výrobě i energetice," uvedla výzkumnice firmy Mercer Nathalie Constantin-Métralová.
"Mnozí se domnívají, že náklady jsou v rozvojovém světě nízké, to však neplatí pro cizince, kteří tam pracují. V některých afrických městech mohou být náklady mimořádně vysoké - zvláště na zajištění slušného a bezpečného ubytování," dodala Constantin-Métralová.
Průzkum porovnává životní náklady a ceny více než 200 položek ve 214 městech světa. Srovnávány jsou náklady na nájemné, dopravu, potraviny, oblečení, domácí potřeby a zábavu. Mercer označuje svůj průzkum za nejkomplexnější světový žebříček životních nákladů pracovníků vyslaných do zahraničí.
Mezi nejdražší na světě patří i města v Asii. Ósaka je šestá, Hongkong se dělí s Curychem o 8. místo a v letošním žebříčku je zařazeno sedm čínských měst, z toho Peking je 16. a Šanghaj 25.
Z evropských měst je po Curychu nejdražší Oslo na 11. místě a v druhé desítce figurují Milán, Londýn a Paříž. Nejlevněji na starém kontinentě je v Tiraně.
Na Blízkém východě je nejnákladnější život v Tel Avivu, zatímco luxusní arabská města Dubaj a Abú Zabí se pohybují až v páté desítce. "Ceny ubytování se v Abú Zabí a Dubaji dále snižují, což tlačí náklady pro zahraniční pracovníky dolů," uvedla Mercer.
Nejdražším městem na západní polokouli je letos Sao Paulo na 21. místě. V USA je nejdražší New York na 27. příčce, Los Angeles je 55. a Washington až 111.
Tabulka deseti nejdražších měst světa: pořadí město 1. Luanda 2. Tokio 3. Ndjamena 4. Moskva 5. Ženeva 6. Ósaka 7. Libreville 8. Hongkong 8. Curych 10. Kodaň
Zdroj: Mercer