Nejprodávanější japonský deník Jomiuri šimbun ve svém dnešním večerním vydání napsal, že Toyota bude v pondělí o případném svolávání vozů k opravě informovat japonské ministerstvo dopravy. List ale neuvedl žádný zdroj.
Tiskový mluvčí automobilky pak oznámil, že podnik posuzuje situaci a zvažuje možnosti. Odmítl ale potvrdit, že se uvažuje i o svolání aut k opravám. Potíže jsou s motory, které se za chodu můžou zastavit. Z 270.000 problémových aut jich podnik zhruba 180.000 prodal v zahraničí a zbytek v Japonsku. Vedle sedmi modelů sedanu Lexus se problém týká i modelu Crown.
Podnik uvedl, že v Japonsku obdržel na vadné motory kolem 200 stížností. Někteří řidiči firmě oznámili, že motor vydává divný hluk. Mluvčí dodal, že v souvislosti s vadnými motory nejsou hlášeny žádné nehody, napsala agentura AP.
Kvůli problémům s nechtěným zrychlováním byla Toyota nucena svolat po celém světě k opravě přes osm milionů automobilů. Automobilka před časem souhlasila se zaplacením rekordní pokuty 16,4 milionu dolarů (zhruba 340 milionů Kč), kterou firmě kvůli údajnému zatajování problémů s vadnými plynovými pedály vyměřily úřady ve Spojených státech.
Svou vedoucí pozici na trhu si Toyota vybudovala nabídkou bezpečných a spolehlivých automobilů za rozumnou cenu. Rozsáhlá svolávání automobilů k opravě však mají negativní dopad na její pověst výrobce kvalitních vozů.
Toyota o víkendu oznámila, že ve Spojených státech svolá kvůli možnému prosakování paliva k opravě hybridní vozy Lexus HS250h a dočasně zastaví jejich prodej. Opatření se týkají zhruba 17.000 automobilů vyrobených pro americký trh.