Index připravovaných prodejů domů klesl v květnu na minimum 77,6 bodu z dubnových 110,9 bodu, uvedlo Národní sdružení realitních kanceláří. Ekonomové podle agentury Thomsosn Reuters čekali pokles jen na 98,4 bodu V meziročním srovnání byl index, který nabízí rychlé měřítko aktivity trhu bydlení, nižší o 15,9 procenta. Mezi uzavřením smlouvy o prodeji a skutečným prodejem bývá zpoždění jednoho až dvou měsíců.
Americký trh bydlení opět upadá poté, co na konci dubna vypršel vládní program daňové podpory koupě. Potenciální kupci ztratili zájem i přesto, že hypoteční úroky v USA nyní výrazně klesají.
Tento týden podle státní hypoteční agentury Freddie Mac průměrný úrok na 30letou hypotéku klesl na 4,58 procenta ze 4,69 procenta před týdnem a sestoupil nejníže od roku 1971, kdy agentura začala tato data shromažďovat. Hypoteční sazby klesají zhruba dva měsíce, protože investoři se v obavách z dopadu dluhové krize v eurozóně na globální ekonomiku odvracejí od akcií a zvýšeně kupují bezpečné americké vládní dluhopisy. Jejich výnosy tak klesají, což sráží dolů i další dlouhodobé úroky v čele s hypotečními.
Stavební výdaje v USA se v květnu snížily proti předchozímu měsíci o 0,2 procenta na celoroční tempo 841,9 miliardy dolarů (17,4 bilionu Kč), oznámilo dnes ministerstvo obchodu USA. Analytici přitom čekali pokles o 0,8 procenta. Investice do soukromé výstavby po dvou měsících růstu klesly o 0,4 procenta.
Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech se podle zprávy z minulého týdne v květnu po ukončení programu daňových úlev na koupi domu zhroutil a proti předešlému měsíci se propadl o 33 procent na rekordní minimum. Sektor obytných realit, v němž začala hypoteční a finanční krize, která vedla k ekonomické recesi, tak i přes vládní pobídky zůstává v těžkém útlumu. Prudce klesá rovněž zahájená výstavba nových domů.