Návrh, na němž se obě strany dohodly, počítá se sazbou 30 procent. Změní se přitom i základ, z něhož se bude tato daň vypočítávat. Státní pokladna by tak díky vyššímu zdanění těžařů měla být bohatší o zhruba 10,5 miliardy australských dolarů (více než 183 miliard Kč). Bude to však o 1,5 miliardy dolarů méně, než předpokládal původní přísnější návrh.
Spor o zvýšení daně ze zisku se v Austrálii stal horkým politickým tématem. Vyžádal si už také oběť v nejvyšších politických kruzích, kde musel svůj post opustit předseda vlády Kevin Rudd. Ten odmítal s těžebními koncerny vyjednávat a chystal se daň zavést navzdory jejich připomínkám. Na Ruddovo místo nastoupila minulý týden Julia Gillardová, která se stala první ženou v čele australské vlády.
Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že po nástupu Gillardové se výrazně zvýšily preference vládní Australské labouristické strany. Oznámení by tak mělo uklidnit politickou scénu a umožnit vyhlášení voleb. Gillardová by je podle agentury Reuters mohla vyhlásit už tento víkend, takže by se mohly konat v srpnu. Kompromisní dohodu s těžaři totiž ještě bude muset schválit nový parlament.