...prosazované výdajové škrty, jež plánují vlády zemí eurozóny, pošlou blok jednotné měny zpět do recese.
Tvůrci ekonomické politiky ve Spojených státech vyzývají k dalším pobídkám, aby se zachovala hybná síla globálního zotavení. Mnozí ekonomové a akademici současně varují, že úsporná opatření, chystaná v Řecku a řadě dalších evropských zemí, by mohla zadusit oživení eurozóny v jeho zárodku.
"My (ECB) jsme zcela proti názoru, že snižování veřejných výdajů zbrzdí ekonomický růst," řekl Trichet na konferenci pozorovatelů ECB, pořádané Centrem pro finanční studia při Götheho univerzitě ve Frankfurtu.
"Konsolidační opatření pomohou proměnit současný vzestup v udržitelný růst."
Lorenzo Bini Smaghi, další člen Výkonné rady ECB, upozornil, že státní představitelé budou muset postupovat opatrně.
"Ten úkol bude velmi obtížný... a nejen pro Řecko. Tyto fiskální úpravy budou tvrdé, a proto musejí být doprovázeny strategií pro růst, vyvážený růst," řekl Bini Smaghi.
ECB ve čtvrtek vyjádřila opatrnou důvěru ve zotavení eurozóny poté, co ponechala úrokové sazby bloku na historickém minimu 1,0 procenta. [ID:nSCH847377] [ID:nLDE6670DA]
Trichet v pátek řekl, že je příliš brzy, než aby bylo možné prohlásit krizi za skončenou. Vyjádřil však přesvědčení, že napjatě očekávané výsledky zátěžových testů bank - jež nyní probíhají ve značné části evropského finančního sektoru - napomohou procesu zotavení.
"Tyto testy zvýší transparentnost a zlepší důvěru investorů v evropský bankovní sektor," řekl šéf ECB.
Zásadním předpokladem trvalého zotavení ovšem podle Tricheta je, aby si vlády daly do pořádku finance.
"Stejně jako spotřebitelé a země, ani vlády nemohou žít nad poměry věčně. Tvůrci fiskální politiky musejí dohlédnout za současnou vzestupnou fázi cyklu. K tomu neexistuje alternativa."
(Reportéři: Marc Jones, Paul Carrel; Přeložil: Jan Schmidt)