EK chce, aby tito lidé s pracovní smlouvou od evropského zaměstnavatele či se závaznou pracovní nabídkou nespadali pod klasické procedury a požadavky na získání pobytového a pracovního povolení vždy, když budou chtít v EU pracovat. Získat by měli zvláštní povolení na několik let.
"Zaměstnavatelé v EU stále více závisejí na lidech ze zemí mimo Evropu, aby obsadili pracovní místa v odvětvích, jako je zemědělství, zahradnictví a cestovní ruch," vysvětlila eurokomisařka Cecilia Malmströmová. Potíž je podle ní v tom, že pro práci v těchto odvětvích je k dispozici stále méně lidí z EU.
Sezonní pracovníci ze zemí mimo EU budou moci v unii pracovat maximálně šest měsíců za rok. Návrh stanoví vícesezonní tříleté povolení nebo zjednodušený postup pro opětovný vstup na více po sobě jdoucích sezon. V některých věcech, jako jsou třeba sociální zabezpečení či starobní důchody, na něž byl získán nárok v souvislosti s příjmem, dává předloha sezonním pracovníkům právo na rovnocenné zacházení jako u státních příslušníků členských států.
Návrh nicméně předpokládá, že státy unie si budou moci samy rozhodnout třeba o tom, kolik lidí přijmout. O plánu nyní budou jednat europoslanci i zástupci členských zemí bloku.