"Věříme, že Evropská unie je založena na principu solidarity. To má samozřejmě dvě strany mince. Nyní musíme být solidární s ostatními, ale v budoucnosti Slovensko také bude potřebovat pomoc unie," řekl Barroso.
Radičová, která dnes končí dvoudenní návštěvu Bruselu, od pondělí finanční pomoc Řecku striktně odmítá. Podle ní nicméně řeckou pomoc již schválila bývalá vláda premiéra Roberta Fica a doporučila, aby stejně učinili i poslanci. Nyní tak bude záležet na politickém rozložení sil na Slovensku, kde má ovšem po volbách těsnou většinu vládní koalice, která řeckou pomoc odmítá.
"Samozřejmě předložíme toto schválení na půdu Národní rady Slovenské republiky," dodala slovenská premiérka s tím, že očekává, že Ficova strana Směr-SD své původní závazky podpoří. Sama má údajně na solidaritu v EU odlišný názor než šéf Evropské komise.
Radičová nicméně po setkání s Barrosem, stejně jako po ranním setkání se šéfem ministrů financí eurozóny Jeanem-Claudem Junckerem, připustila, že vznik záchranného fondu eurozóny ve výši 440 miliard eur by mohla slovenská vláda podepsat již ve středu během prvního zasedání v novém složení. "Je to formální akt. Nebýt závazku bývalé vlády, nezačne se proces vytváření evropského záchranného fondu," doplnila.
Barroso uvedl, že jiný výsledek než schválení záchranného fondu ani nečeká. "Očekávám, že Slovensko dohodu podepíše velmi brzy," řekl.