Pojistné škody za první pololetí se vyšplhaly na 22 miliard dolarů, což je proti průměru od roku 2000 více než dvojnásobek. "Prvních šest měsíců letošního roku ovlivnily tři živelní katastrofy, jež označujeme jako velké," uvedl šéf Munich Re Geo Risks Research Peter Hoppe. Tento termín používá Munich Re pro události, u nichž škody překročily miliardu dolarů nebo byly příčinou několika tisíc úmrtí.
Největší živelní katastrofou bylo v pololetí zemětřesení na Haiti. V lednu v důsledku zemětřesení na Haiti zahynulo 223.000 lidí a 1,2 milionu dalších zůstalo bez přístřeší. Pojistné škody byly ovšem minimální (150 milionů dolarů) vzhledem k tamní nízké pojištěnosti.
Následovalo únorové zemětřesení v Chile. Ztráty na životech byly v tomto případě mnohem nižší (521 mrtvých), a to i přesto, že zemětřesení dosahovalo 8,8 stupně Richterovy škály, zatímco na Haiti to bylo sedm stupňů. Pojistné škody v tomto případě činily osm miliard dolarů. Třetí nejvážnější přírodní katastrofou bylo zemětřesení, jež postihlo v dubnu Čínu a vyžádalo si 2700 životů.
Také tuzemské pojišťovny v letošním prvním pololetí zaznamenaly výrazný nárůst hlášených škod způsobených rozmary počasí, některé z nich až čtyřnásobný. Nejvíce se přitom na škodách podílela sněhová kalamita z počátku roku a následně květnové a červnové záplavy. U nich pojišťovny odhadují, že klienti celkem nahlásí dvacet tisíc škod za téměř dvě miliardy Kč.