Slovensko ve čtvrtek asi podpoří vznik záchranného fondu eurozóny

14.07.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 14. července (ČTK) - Slovenská vláda ve čtvrtek zřejmě podpoří vznik záchranného fondu eurozóny, který má zabránit opakování dluhové krize. Vyplývá to z materiálu, který pro mimořádné jednání kabinetu připravilo ministerstvo financí. Do záchranného mechanismu se však země zřejmě zapojí až po splnění tří podmínek. Slovensko je posledním státem eurozóny, který doposud nepřipojil svůj podpis pod dohodu. Řecku, které se kvůli vysoké zadluženosti dostalo do těžkostí, země asi nepomůže.

Ministerstvo financí navrhlo podpořit nastartování činnosti fondu. Jeho reálné využívání však vláda pravděpodobně schválí až poté, co unie zpřísní dohled nad dodržováním pravidel hospodaření členů EU. Součástí změn by měl být i "jasný mechanismus řízeného bankrotu země, která konzistentně vykonává nezodpovědnou rozpočtovou politiku". Evropská komise a Evropská centrální banka by také měly prokázat, že problémový stát učinil vše proto, aby na finančních trzích získal peníze. Další podmínkou je poskytnutí pomoci zemi v souladu s pravidly Mezinárodního měnového fondu.

Premiérka Iveta Radičová i ministr financí Ivan Mikloš začátkem týdne jednali o záchranném mechanismu s vysokými představiteli EU v Bruselu. Po jejich tlaku vláda Brusel ubezpečila, že Slovensko nemíní blokovat dohodu. Ministerstvo financí také navrhlo, aby vláda v budoucnosti nepodpořila prodloužení tříletého období, na které byla tato forma pomoci schválená.

Na vytvoření souboru zvláštní finanční pomoci ve výši 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč) se před časem dohodly státy EU s MMF. Eurozóna přispěje částkou 440 miliard eur, zbytek přislíbily v případě potřeby MMF a Evropská komise. Slovensko by mělo garantovat vyplacení 4,37 miliardy eur, po podpisu dohody o vzniku fondu však peníze nemusí ihned poskytnout. Finanční mechanismus se i tak bude moci spustit.

Vláda by se ve čtvrtek měla zabývat i úpravou usnesení předchozího kabinetu premiéra Roberta Fica. Poslancům parlamentu navrhuje, aby nesouhlasili s pomocí zadluženému Řecku. Tomu by Bratislava měla půjčit 800 milionů eur.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK