Dohodu o fondu pro eurozónu už ostatní země eura podepsaly a čeká se jen na Bratislavu. Vláda měla původně zaujmout stanovisko k záchrannému mechanismu už ve středu, jednali však o něm ještě lídři čtyřčlenné koalice. Ti nakonec nastartování fondu v celkové sumě 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč) podpořili, i když dříve jej někteří z nich odmítali.
I přes svůj souhlas se však do fondu Slovensko zatím nezapojí. Svou účast vláda podmínila například zpřísněním dohledu nad dodržováním pravidel hospodaření členů EU a jasným mechanismem řízeného bankrotu zemí se systematicky nezodpovědnou rozpočtovou politikou. Evropská komise a Evropská centrální banka by také měly prokázat, že problémový stát učinil vše proto, aby na finančních trzích získal peníze. Další podmínkou je poskytnutí pomoci zemi v souladu s pravidly Mezinárodního měnového fondu.
Na vytvoření souboru zvláštní finanční pomoci se na počátku května dohodly státy EU s MMF. Eurozóna přispěje částkou 440 miliard eur, zbytek přislíbily v případě potřeby MMF a Evropská komise. Slovensko by mělo garantovat vyplacení 4,37 miliardy eur.
Řecku, které se dostalo kvůli vysokému dluhu do potíží, tak Slovensko zřejmě nepomůže. Bývalá slovenská vláda premiéra Roberta Fica sice s pomocí v sumě zhruba 800 milionů eur (20,4 miliardy Kč) souhlasila, před volbami ji však schválit nechtěla. Nová vláda pomoc Řecku odmítá a definitivně o úvěru rozhodne až parlament, v němž má koalice poměrně těsnou většinu.
Eurozóna však bude moci pomáhat Řecku i bez Slovenska a peníze do Řecka proudí již od května. Celková dohodnutá suma pro Řecko spolu s 30 miliardami od MMF činí 110 miliard eur.