Přední finanční činitelé se ohledně výsledků testů vyjadřují optimisticky a odhalení větších problémů u bank nečekají. Mezi analytiky a investory však vládnou obavy, zda celá akce nebude jen na oko a bude dostatečně věrohodná, aby obnovila důvěru trhů pošramocenou řeckou dluhovou krizí.
Banky budou k absolvování testu muset mít základní kapitál (Tier 1) v poměru nejméně šesti procent k aktivům, uvedl jeden ze zdrojů. Druhým nejdůležitějším ukazatelem bude míra, do níž jsou banky zatíženy riziky státních dluhů, to znamená, nakolik které z nich investovaly do různě rizikových státních dluhopisů, zejména řeckých, u nichž je riziko nesplacení největší.
Evropské banky si v posledním roce po finanční krizi doplňovaly kapitál a velké banky dostaly svůj indikátor kapitálové přiměřenosti a finanční síly Tier 1 bezpečně nad šest procent. To je úroveň považovaná obecně za ještě přijatelné minimum.
Podle dohody v rámci EU každá z bank zveřejní výsledky svých testů v pátek 23. července v 18:00 SELČ. Londýnský Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS), který tvoří národní orgány bankovní regulace ve 27 zemích EU, ihned poté vydá shrnutí těchto výsledků, uvedly zdroje, které si nepřály být jmenovány. Zveřejnění v pátek večer poskytne čas na analýzu výsledků a na řešení případných problémů.
Skupina 91 testovaných bank reprezentuje 65 procent bankovního sektoru Evropské unie. České banky na tomto seznamu přímo nefigurují, jsou zde však zastoupeny jejich západní mateřské banky a zahraniční ústavy, které v České republice působí.
Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn se domnívá, že testy by neměly odhalit žádné skutečně podstatné problémy mezi velkými bankami, je však možné, že rekapitalizací budou muset projít některé menší banky. Jean-Claude Juncker, předseda euroskupiny čili fóra ministrů financí eurozóny, ubezpečil, že žádná katastrofa nepřijde. Analytici čekají, že problémy nastanou zřejmě jen u menších španělských spořitelen "cajas" a německých "landesbank".
Pokud však všechny významné banky testy hladce projdou, může to podle analytiků vzbudit na trzích podezření z nedostatečné přísnosti a věrohodnosti celé akce. "Pokud dá Evropa přednost snadnému řešení a pouze se řekne, že neprošlo jen několik cajas a landesbank a všechny ostatní jsou v pořádku, pak to ve skutečnosti žádný zátěžový test nebude," řekl Arturo Frias z londýnské firmy Evolution Securities.
Cílem celé akce je obnovit důvěru investorů v evropský bankovní systém tím, že se jasně ukáže na slabá místa v sektoru a ohrožené banky budou nuceny doplnit kapitál. Vzájemnou důvěru v bankovním systému narušila řecká dluhová krize, která se začala přelévat na ostatní země se slabými ekonomikami a vysokými dluhy nebo rozpočtovými deficity. Banky tak na mezibankovním trhu začaly omezovat půjčky, protože nevědí, do jaké míry jsou protistrany zatíženy rizikovými investicemi.