"Je zvýhodňováno vlastnické bydlení proti nájemnému. Dovedl bych si představit univerzální položku, která by řešila bydlení jako takové," uvedl Nečas. Zároveň uvedl, že si takovou změnu dokáže představit i u zaměstnaneckých benefitů, kde by jednotlivá zvýhodnění byla nahrazena univerzálním zaměstnaneckým odpočtem.
O zrušení daňového zvýhodnění hypoték hovořil v sobotním vydání deníku Právo ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Rád by změnu prosadil do nového zákona o dani z příjmů, který by mohl začít platit za dva roky.
Ministr financí v rozhovoru pro Právo řekl, že očekává "složitou diskusi". "...ale chci ji alespoň podstoupit," uvedl. Podle něj není důvod, proč by lidé s nízkými příjmy, kteří na hypotéky nikdy nedosáhnou, měli připlácet na hypotéky osob se středními a vysokými příjmy. Ministr však dodal, že toto opatření není v koaliční dohodě mezi ODS, TOP 09 a VV, a proto se nebude příliš zlobit, když neprojde.
Obdobně dnes hovořil i Nečas. Podle něj se musí na koaliční půdě dohodnout, co škrtnout a co ne.
S návrhem na zrušení odečtu úroků z hypotečních úvěrů od daňového základu, díky němuž majitel hypotéky dosud platil nižší daně, už před časem přišlo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle serveru Euro.cz se v té době Kalousek netajil tím, že při rušení jakékoli podpory bydlení by byl minimálně velmi opatrný.
Vláda už také oznámila, že sníží státní podporu stavebního spoření cestou jednorázové srážkové daně a zdaněním úroků.
sos sap