Čistý zisk IBM se meziročně zvýšil o deset procent na 3,4 miliardy dolarů (66,4 miliardy Kč). V přepočtu na akcii stoupl o 29 centů na 2,61 dolaru a o tři centy překonal průměrné odhady analytiků. Tržby se zvýšily o dvě procenta na 23,7 miliardy dolarů, což bylo naopak o půl miliardy pod odhady.
Zisk podpořily výsledky softwarové divize a růst tržeb na rozvíjejících se trzích. Tržby však zasáhl pokles kurzu eura, který podle finančního ředitele IBM Marka Loughridge vysvětluje celý půlmiliardový rozdíl mezi výsledky a očekáváním.
Analytiky však nejvíce znepokojil nepříznivý vývoj u podepisování nových kontraktů na služby, což je klíčový indikátor budoucích výnosů. Hodnota těchto smluv klesla proti loňsku o 12 procent na 12,3 miliardy dolarů, zatímco analytici čekali výsledek kolem 14 miliard dolarů. Zklamáním to podle nich bylo zejména vzhledem k tomu, že hlavnímu konkurentu Accenture se v poslední době dařilo zakázky na nové služby zvyšovat.
"Společnost má potíže najít dobré růstové příležitosti," řekl k tomu agentuře Reuters analytik Brian Marshall z firmy Gleacher & Co. Finanční šéf Loughridge vysvětloval, že některé kontrakty se přesunuly do dalšího čtvrtletí a že tržby ve třetím čtvrtletí určitě vykážou růst.
IBM se v posledním desetiletí systematicky přesouvala od hardwaru k aktivitám v softwaru a službách, kde jsou mnohem vyšší ziskové marže. Svou počítačovou divizi prodala v roce 2005 čínské společnosti Lenovo Group.