Na aerosalonu ve Farnborough pokračoval příliv zakázek

20.07.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Farnborough 20. července (ČTK) - Na mezinárodním aerosalonu ve Farnborough u Londýna dnes pokračoval souboj zakázek, v němž bodovali největší světoví výrobci Airbus a Boeing, ale výrazně se prosadil i brazilský Embraer a evropský výrobce turbovrtulových letadel ATR. Příliv nových zakázek od pondělního otevření největší letošní přehlídky letecké techniky naznačuje, že odvětví letecké přepravy se vymaňuje z dlouhé krize.

Dnešní přehlídku nových objednávek zahájila britská nízkonákladová letecká společnost Flybe, která podepsala kontrakt na koupi 35 letadel od brazilské firmy Embraer za 1,3 miliardy dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Flybe tím zvyšuje počet svých letadel o polovinu a připravuje velkou expanzi do kontinentální Evropy. Firma si u Embraeru navíc zajistila opci na koupi dalších 65 letounů a nákupní práva na ještě 40 strojů o celkové potenciální hodnotě pěti miliard dolarů.

Embraer dále získal zakázku od nové americké leasingové firmy Air Lease leasingového průkopníka Steva Udvara-Hazyho na 20 letadel za téměř 800 milionů dolarů. Udvar-Hazy již v pondělí objednal letouny Airbus za čtyři miliardy dolarů a čeká se, že obchod na Farnborough udělá i s Boeingem.

Dosud největší dnešní zakázku oznámil Airbus, třebaže jen předběžnou. Evropský producent podepsal smlouvu o smlouvě budoucí s latinskoamerickou LAN Airlines, která má v úmyslu koupit 50 letounů A320 o celkové katalogové ceně 4,2 miliardy dolarů. Pokud bude potvrzena, bude to pro Airbus dosud největší zakázka v Latinské Americe. Letecké společnosti při větších zakázkách vyjednají s výrobci proti katalogové ceně často podstatnou slevu.

Zabodoval také Boeing, který v pondělí ohromil dosud největší zakázkou, v níž dubajské Emirates koupí 30 širokotrupých letounů Boeing 777-300ER v katalogové hodnotě 9,1 miliardy dolarů. Irský přepravce Avolon si dnes od firmy objednal 12 letadel 737-8 v hodnotě 921 milionů USD.

Dva hlavní světoví výrobci civilních letadel Boeing a Airbus se letos stále ještě potýkají s nižší úrovní zakázek, odvětví však postupně ožívá z krize minulých dvou let. První den aerosalonu byl úspěšný pro oba konkurenty, kteří získali objednávky na nová letadla v celkové hodnotě téměř 18 miliard USD.

Francouzsko-italský výrobce turbovrtulových letadel ATR se dohodl na prodeji 30 svých letounů brazilskému přepravci Azul Linhas Aereas a americké Air Lease za celkem 663 milionů dolarů. Dalších šest letadel za 128 milionů USD prodá firma nezveřejněnému kupci.

Kanadský Bombardier, který je jako producent středních a menších letadel konkurentem Embraeru a oba stále více dotírají na dva největší výrobce, získal v pondělí objednávku v hodnotě 122 milionů USD. Dnes si od něj luxusní přepravce Vistajet objednal stroje za 277 milionů USD.

Podle analytiků letošní hodnota objednávek na aerosalonu výrazně překoná hodnotu zakázek z loňské sesterské výstavy v Le Bourget u Paříže. Nevyrovná se však rekordní úrovni z roku 2008, tedy z období před globální hospodářskou recesí, kdy celková hodnota objednávek ve Farnborough dosáhla 88,7 miliardy USD.

Podle agentury Reuters se pozornost ve Farnborough nyní přesune spíše k vojenské části přehlídky, kde budou hlavním tématem dopady omezování vládních výdajů. Některé evropské země včetně Británie daly najevo, že v rámci úsporných opatření a snahy snižovat nadměrné rozpočtové deficity chystají jedny z nejhlubších škrtů ve výdajích na obranu v historii.

Dnes odpoledne však obchodní aktivita na aerosalonu alespoň dočasně utichne. Sledovat se totiž bude odlet revolučně konstruovaného letounu Boeing 787 Dreamliner, který v neděli za velkého zájmu médií přiletěl do Farnborough na svou první cestu mimo Spojené státy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK