Francie a Německo navrhly zpřísnění rozpočtových pravidel EU

21.07.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 21. července (ČTK) - Ministři financí Francie a Německa dnes předložili společný návrh na zpřísnění rozpočtových pravidel v Evropské unii a eurozóně, který však nepřináší prakticky nic nového. Německý ministr Wolfgang Schäuble a jeho francouzská kolegyně Christine Lagardeová se v otevřeném dopise prezidentovi EU zasazují o zpřísnění sankcí vůči zemím eura, které pravidla systematicky porušují. Zejména navrhují, aby byly tyto země dočasně zbavovány hlasovacích práv v radě ministrů.

"Právě jsme podepsali společný dopis určený panu (prezidentovi EU Hermanovi) Van Rompuyovi, který obsahuje společný francouzsko-německý návrh na zlepšení ekonomického vládnutí a posílení paktu stability," uvedla na tiskové konferenci francouzská ministryně. Většinu návrhů však již dříve předložila Evropská komise na podnět Německa a ministři financí zemí EU je v principu podpořili.

Oba ministři připustili, že přijetí návrhu nebude rychlé, protože bude vyžadovat změny ve smlouvách o EU, zejména změny paktu stability, který stanovuje rozpočtová pravidla. "Krátkodobě je možná nezávazná politická alternativa ve formě politické dohody, která by umožňovala státům eurozóny buď zabránit zemi přestupující pravidla účastnit se jednotlivých hlasování, nebo neutralizovat efekt jejich hlasu," uvádí se v dopise.

Ministři obou zemí v dopise rovněž volají po posílení vzájemného dohledu nad rozpočtovými politikami a širším monitorování rozdílů a nedostatků jednotlivých zemí v konkurenceschopnosti, strukturálních reformách a výši státního dluhu. Na všech těchto bodech se v posledních týdnech v zásadě dohodli i ministři zemí EU.

Společný dopis se ale nezmiňuje o německém návrhu na určení standardního postupu pro bankroty těch zemí, které nebudou schopny splácet dluhy, protože proti tomuto plánu se Paříž staví. Místo toho se zde mluví o ustavení "věrohodného krizového rámce, který bude respektovat rozpočtové pravomoci každého členského státu".

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK