Podle El País bude malá skupina spořitelen potřebovat dodatečný kapitál v případě, že se zhorší ekonomická situace, nebo v několika zemích eurozóny dojde k dluhové krizi řeckého typu. Podle zdrojů britského listu Financial Times může jít až o šest ústavů. Tolik jich však bude hlavně proto, že Španělsko nechalo testovat 27 bank, což je 90 procent jeho bankovního sektoru, proti testování průměrně 65 procent sektoru v celé EU.
Španělské spořitelny jsou vysoce zatíženy nedávným zhroucením trhu rezidenčních nemovitostí. "Cajas" jsou veřejně vlastněné instituce a vláda již některým z nich vyčlenila prostředky k jejich rekapitalizaci v rámci vynucených fúzí.
Podle ankety Goldman Sachs u 376 investorů testy neprojde deset bank, což je 11 procent z celkového počtu. Evropské banky budou muset podle ankety po testech získat dodatečný kapitál v sumě 37,6 miliardy eur (947 miliard Kč). Podle dosavadních informací testy neprojde kromě "cajas" německá Hypo Real Estate, kterou kvůli dopadům finanční krize v USA převzala vláda.
Podobné zátěžové testy amerických bank z loňského června ukázaly, že nový kapitál v celkovém objemu 75 miliard dolarů (1,47 bilionu Kč) bude potřebovat deset z 19 testovaných institucí. Americké banky byly schopny si tyto peníze vesměs obstarat na trhu, čímž zde v zásadě skončila finanční krize.
Na rozdíl od zátěžových testů v EU bylo americké testování jednoznačné a transparentní. Ani několik hodin před zveřejněním evropských výsledků nejsou oficiálně specifikovány použité scénáře a kritéria. Investoři tak podezírají úřady, že podmínky testů budou příliš měkké, aby většina prošla, což ovšem může z celé akce udělat frašku. Řecké bankovní zdroje agentuře Reuters sdělily, že evropské úřady zpřísnily testovací kritéria pro šest testovaných řeckých bank; o nich guvernér řecké centrální banky před týdnem prohlásil, že všechny bezpečně projdou.
Výsledky zátěžových testů domácích bank chtějí dnes zveřejnit i švýcarské úřady. Ty však podle Financial Times uvedly že jejich kritéria byla "dvojnásobně tvrdší" než kritéria EU. Očekává se, že oba švýcarské bankovní kolosy UBS a Credit Suisse v testech obstojí.