Stejně tak jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU až po roce 2004, pobírají čeští zemědělci na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. To je na společném unijním trhu znevýhodňuje. Úrovni dotací ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit právě díky platbám, známým také pod jménem top-up.
Čeští zemědělci mají podle smluv podepsaných před vstupem země do EU v letošním roce nárok na dorovnání ve výši až 7,2 miliardy korun. Nyní má MZe na platbu k dispozici 4,5 miliardy korun, po případném snížení by tak částka spadla na polovinu maximální nárokované částky.
Agrárníci chtějí dále jednat s vedením ministerstva. To by podle nich místo snižování dotací zemědělcům mělo šetřit spíše na chodu úřadu a v institucích které řídí, například odložením zakázek, které snesnou odklad.
Zemědělcům se nelíbí už samotný fakt, že rozpočet MZe má být zkrácen výrazněji než ostatní resorty, navíc ve prospěch ministerstva obrany. "Je pro nás nepřijatelné, aby v této pro zemědělce těžké době bylo z důvodu zvýhodnění rozpočtu ministerstva obrany ministerstvo zemědělství kráceno nad rámec ostatních v úrovni 900 milionů korun," uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.
mjr dvd