Posledních 7 dní ve světě
- Důvěra v ekonomiku eurozóny stoupá. Po mírném růstu v červnu a propadu v květnu a v červenci vzrostla o výrazných 2,3 bodu na 101,3 bodu. O indexu ekonomické nálady (ESI) informovala Evropská komise. V celé EU se index navýšil o 1,9 bodu na 102,2 bodu.
- Počet lidí bez práce v Německu během července podle sezonně přepočtených údajů klesl zhruba o 20.000 na 3,21 milionu. Míra nezaměstnanosti se podle tohoto kritéria snížila na 7,6 procenta, zatímco v červnu byla 7,7 procenta.
- Evropská komise se rozhodla zahájit šetření proti americkému technologickému gigantu IBM Corporation. Chce zjistit, zda firma nezneužívala svého dominantního postavení na trhu. Šetření se týká dvou různých případů, oba souvisí s trhem se sálovými počítači.
- Evropští regulátoři viní Německo, že proti původním dohodám zapřelo část výsledků zátěžových testů v bankovnictví, které Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) zveřejnil minulý pátek. Němci nezveřejnili v případě šesti ze svých 14 testovaných bank objem státních dluhopisů, které finanční ústavy vlastní.
- Podle ministerstva hospodářství nová slovenská vláda podpoří výstavbu JE ve společném podniku s ČEZem pokud ji nebude muset spolufinancovat. Nyní rozšíření JE prochází studií proveditelnosti a podle plánu by mělo být dokončeno do 10 let.
- Evropské banky se začínají připravovat na možnost, že by některý členský stát byl náhle vyloučen z eurozóny. Píše o tom deník Financial Times. Podle něj finanční ústavy utvořily skupinu, kde je zhruba 12 finančních ústavů a investorů, které zkoumají vliv takového kroku na dluhopisové trhy a trhy s finančními deriváty.
- Letecká společnost British Airways hospodařila v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku s hrubou ztrátou 164 milionů liber (asi 4,8 miliardy Kč). Proti stejnému období loni je to nárůst o více než deset procent. Za prohloubením ztráty je z části výpadek v letecké dopravě kvůli popelu z islandské sopky, projevila se ale i vlna stávek zaměstnanců podniku.
- Míra nezaměstnanosti v Evropské unii zůstala v červnu na 9,6 procenta. Počet lidí bez práce ale již druhý měsíc po sobě klesl, konkrétně o 32.000. V eurozóně zůstala nezaměstnanost na 10 procentech, počet lidí bez práce sice stále stoupá, ale v červnu to bylo o pouhých 6000.
...více informací naleznete na investice.finance.cz/analyzy-komentare/aktualne-z-trhu/.
Na našem Prodejním centru můžete rychle a výhodně uzavřít | |
---|---|
Výhodný způsob spoření se státní podporou a pojištěnými vklady. Uzavřete on-line a získejte odměnu až 600 Kč! |
|
Bezpečný způsob, jak se zajistit na stáří s možností daňových úlev. Uzavřete on-line a získejte až 800 Kč. |
Posledních 7 dní doma
- Česká vláda zatím nestanoví závazný termín přijetí eura a v jejím programovém prohlášení se nic podobného neobjeví. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg premiér Petr Nečas. Rychlé přijetí eura by podle něj mohlo zrychlit inflaci.
- Americký pivovar Anheuser-Busch si nemůže zaregistrovat výraz "Budweiser" jako ochrannou známku pro Evropskou unii. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU. V některých zemích bloku totiž práva na toto označení byla přiznána českému pivovaru Budějovický Budvar, který s konkurenty vede o tuto značku dlouhodobé spory.
- Česká spořitelna, banka s největším objemem aktiv a počtem klientů v zemi, v pololetí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 6,8 procenta na 5,88 miliardy korun. Provozní zisk banky meziročně poklesl o tři procenta na 12,98 miliardy korun.
- Agrární komoře se nelíbí, že zemědělci by měli přijít o 900 milionů korun na dorovnání přímých plateb, jak údajně doporučuje ministerstvu zemědělství (MZe) vláda. Nesouhlasí ani s tím, že rozpočet MZe má být omezen nejvíc ze všech resortů.
- Česká pošta vykázala v pololetí zisk 608 milionů korun. Za celý loňský rok měla firma zisk před zdaněním 661 milionů Kč. Oznámili to zástupci České pošty, loňský pololetní údaj nesdělili. Firma podle sdělení počítá s tím, že letos splní plán a skončí s pozitivním výsledkem hospodaření.
- České dráhy získaly za pololetí na tržbách z vnitrostátních jízdenek 2,4 miliardy korun, což je o čtyři procenta, zhruba 91 milionů Kč, více než ve stejném období loni. Nárůst přitom připisují z velké části akčním nabídkám a prodejům mimo železniční prostředí, například v supermarketech.
- V letošním prvním pololetí v Česku vzniklo 12.644 nových firem, což je ve srovnání se stejným obdobím loni meziroční nárůst o deset procent. Téměř polovina z nich vznikla v Praze. Přes 60 procent nově registrovaných společností podniká v oblasti velkoobchodu, nemovitostí, služeb a stavebnictví.
- Tuzemské pojišťovny vybraly v pololetí na pojistném 76,4 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 8,1 procenta. Životní pojištění stouplo o 21,5 procenta, naopak neživotní kleslo o 0,7 procenta.
- Lidé si vloni u České národní banky stěžovali nejvíce na služby pojišťoven a pojišťovacích zprostředkovatelů. Z celkových 272 stížností, které loni ČNB šetřila, připadlo 40 procent na sektor pojišťovnictví, 35 procent podání se týkalo bank včetně stavebních spořitelen a družstevních záložen.
...více informací naleznete na investice.finance.cz/analyzy-komentare/aktualne-z-trhu/.
Zrušení daňových výhod u hypoték, líbí se vám? Ministr financí Miroslav Kalousek chce zrušit daňové výhody kromě úvěrů ze stavebního spoření také u hypoték. Co říkáte tomuto kroku? Znamenalo by to pro vás snížení dostupnosti bydlení nebo si myslíte, že tento krok nebude mít velký vliv na rozhodování při pořizování vlastního bydlení? |
Anketa
Pokud dojde ke zrušení daňových výhod kromě stavebního spoření také u hypoték, znamenalo by to pro vás zhoršení dostupnosti bydlení?
- Ano, rozhodně bude obtížnější se osamostatnit - 52 %
- Ne, nebude to mít vliv na mé rozhodování - 48 %