„V USA byl schválen nový rozsáhlý zákon o regulaci bank (FinReg), který byl dlouhodobě prosazován administrativou Obamy a který dává větší pravomoci státu,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik Capital Partners a dodává: „Zejména se jedná o nový úřad na ochranu spotřebitele proti hypotéčním a derivátovým produktům.“ To je také důvod, proč ratingová agentura Moody’s snížila výhled tzv. supported ratingu, což je hodnocení předpokladu vládní záchrany, pokud by se banky dostaly do potíží. Snížení je ze statutu stable na negative. Jedná se o banky Bank of America, Citigroup a Wells Fargo.
Evropská regulace je nyní tvořena v rámci Basilejského výboru pro bankovní supervizi, tzv. Basel III a zabývá se především účetním vykazováním operací bank. „Informace hovoří o tom, že by banky mohly disponovat jistými aktivy, včetně minoritních podílů v jiných finančních firmách, a počítat je jako kapitál,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik Capital Partners a dodává: „Dále bylo stanoveno leverage ratio, pákový poměr, globálně vůči bankám, které bude zřejmě povinné od roku 2018.“
Finanční sektor, tedy banky, pojišťovny a další subjekty nyní mají znovu více transparentních zpráv o tom, co je čeká v oblasti regulace a supervize. Mohly by se tak lehce pohnout pozitivním směrem. „Také reporty hospodářských výsledků jsou solidní, nicméně v segmentu příjmů trochu pokulhávají, zisky jsou nad očekáváním“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik Capital Partners a dodává: „Výhled pro banky je opatrný, situace křehká, spíše pro spekulativní investory než pro nějakou zásadní portfoliovou investici.“
Rizika versus příležitosti
„Pokud máme vyčlenit největší rizika, tak spočívají právě v připravované regulaci, chystaných speciálních bankovních daních a tlaku na snížení celkových bonusových požitků vedoucích pracovníků bank i dalších zaměstnanců. Panuje tak určitá nervózní nejistota ze státních zásahů do soukromé sféry,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik Capital Partners a dodává: „Nejedná se ani tak o vyloženou regulaci jako spíše intervenci státu do sektoru.“
Na druhé straně příležitosti bank spočívají v dobrém výkonu některých divizí, zejména např. investičního bankovnictví, retailového zaměření na klienty, zapojení se do segmentu IPO, fúzí a akvizicí a generování zisku z těchto aktivit. Nicméně tlak na banky bude stále přetrvávat.
Rozdíly mezi regulací v USA a Evropě
V této době nelze nějak adekvátně zhodnotit dopad nových regulačních opatření na bankovní sektor, vzhledem k tomu, že návrhy musí být postupně rozpracovány do prováděcích směrnic regulátora a je nutné nechat banky si zvyknout na nové věci. V každém případě budou mít zásahy státu dopad do ziskových položek bank a to bude zcela individuální podle velikosti a struktury banky, zaměření na trhu a zapojení do mezinárodního prostředí. V zásadě se regulace projeví snad i větší transparentností operací bank (pokud to nebude případ stress testů evropských bank, které zklamaly v transparentnosti, náročnosti a vypovídací schopnosti testů bank, navíc lehce zavání alibismem).
Které regiony jsou atraktivní
Výsledky zátěžových testů evropských bank vyzněly vcelku pozitivně. Bankovní tituly v Evropě na zveřejnění výsledků intenzivně reagovaly a zaznamenaly slušné zisky. Akcie evropských bank však rostou již delší dobu a uspokojivé výsledky „stress testů“ tak již mohou být plně zahrnuty v ceně. Růst byl podpořen i některými hospodářskými výsledky evropských bank. Impulzy k nějakému výraznějšímu nakupování akcií evropských bank by proto nyní mohly být vyčerpány. „Velkým otazníkem zůstává kvalita a vypovídací schopnost vykonaných zátěžových testů,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik Capital Partners a dodává: „Banky v USA také v průběhu posledního měsíce posilovaly, nicméně za výkonem evropských bank značně zaostávají, z tohoto důvodu bych v současné době upřednostnil spíše investice do některých bank v USA či v Latinské Americe.“
Banky na pražské burze
Zmiňované události pro oba bankovní tituly na BCPP jsou jistě pozitivní. Z ekonomického hlediska lze větší dopad aktualizované připravované regulace (Basel III) přisuzovat k akciím ERSTE. Ta totiž vlastní více akciových podílů v jiných finančních ústavech a nový navrhovaný výpočet kapitálu ve vztahu ke krytí rizik je tak pro ni příznivější. Také z tohoto důvodu lze u tohoto titulu očekávat větší zmírnění obav a tedy i větší potenciál růstu ceny ve srovnání s „konkurenční“ KB.