Většinový podíl 51 procent drží v SPP stát, zbytek akcií a manažerskou kontrolu však mají zahraniční společnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas. Případné zdražení plynu musí schválit ÚRSO a vedení podniku potřebuje na předložení samotné žádosti i souhlas státu z valné hromady.
Plynárenský podnik o svém cenovém návrhu podrobněji neinformoval. Chystané zvýšení cen odůvodnil nepříznivým vývojem kurzu eura vůči dolaru, protože se tím prodražuje nákup suroviny v Rusku, kde podnik platí za plyn americkou měnou. Pokud zůstanou ceny na současné úrovni, podniku prý hrozí ztráta desítek milionů eur.
Ceny plynu se na Slovensku měnily naposledy v lednu, kdy v průměru klesly o pět procent. Nahoru šly ceny naposledy v roce 2006; předchozí vláda Roberta Fica (Smer-SD) se snažila zdražování plynu blokovat.
V České republice se plyn od společnosti RWE pro domácnosti naposledy zdražil 1. července, a to v průměru o 4,9 procenta. Podnik plynem zásobuje v Česku více než 2,3 milionu zákazníků. Důvodem zdražení bylo podle firmy oslabování koruny a růst cen ropy a ropných derivátů na světových trzích. V loňském roce společnost plyn třikrát zlevňovala.