BlackBerry patří do kategorie takzvaných chytrých telefonů, které mají operační systém. Na rozdíl od společností Nokia nebo Apple, které vyrábějí podobné přístroje, má ale RIM kontrolu nad svou sítí i nad šifrovací technologií přenosu dat. Díky tomu je BlackBerry oblíbeným přístrojem mezi manažery, kterým záleží na bezpečné komunikaci.
Sítě, přes které přístroje BlackBerry komunikují, předávají data v zašifrované podobě přes servery v Kanadě a Velké Británii. Vládám vadí, že do sítí BlackBerry nemají přístup, a nemohou tak v případě nutnosti odhalit nežádoucí aktivity. Vlády jsou zvyklé, že do jiných mobilních sítí mohou v případě nutnosti vstoupit a zajistit si potřebná data.
Indický list Economic Times dnes napsal, že společnost RIM přistoupila na to, že tamním bezpečnostním orgánům umožní své služby monitorovat. Ve zprávě kuvajtského listu Al-Džarida se zase objevila informace zdrojů, podle nichž kanadský podnik na žádost kuvajtského ministerstva komunikací už vydal předběžný souhlas k zablokování asi 3000 stránek s pornografickým obsahem. Obavy se ale prý týkaly i bezpečnosti.
Zprávy obou listů navazují na nedělní oznámení, podle něhož bude vláda Spojených arabských emirátů od 11. října blokovat službu rychlé komunikace BlackBerry Messenger, e-mail i prohlížení internetu přes přístroje BlackBerry. Emiráty nehodlají na svém přístupu nic měnit, pokud jim RIM neumožní přístup k šifrovaným zprávám.
Kanadský podnik se k informacím v arabských novinách nechtěl vyjadřovat. V pondělí se jen omezil na sdělení, že bude respektovat jak zákazníky, tak vlády.