Pokuty, které ÚOHS komorám a sdružením ukládal, dosud dosahovaly pouze statisícových částek. "Od září loňského roku můžeme ukládat sankce na základě celkového obratu všech členů sdružení, jak je to běžné v ostatních členských státech Evropské unie. Je tedy předpoklad, že finanční postihy by napříště mohly členy sdružení citelně zasáhnout," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Maximální výše sankcí činí podobně jako v případě stíhání jednotlivých firem za klasické kartely nebo zneužití dominantního postavení až deset procent z celkového obratu členů sdružení.
Podle ředitele odboru kartelů ÚOHS Igora Pospíšila se po novelizaci zákona o ochraně hospodářské soutěže významně posunuly možnosti ÚOHS trestat jednání komor a sdružení. Jednotlivá profesní sdružení by podle něj neměla v žádném případě vydávat, a to ani ve formě nezávazných doporučení, jakékoliv ceníky a kalkulační vzorce dodávaných na trh svými členy. Určení byť jen jediné složky nákladů či pravidel co do nákladů započítávat je podle Pospíšila považováno za flagrantní porušení soutěžních pravidel a bude potrestáno. "Toto jednání může vést k sjednocení cen na trhu, anebo k vyloučení nejistoty vzájemných konkurentů o jejich cenové strategii. Téměř vždy pak má negativní dopad i na ceny pro konečné spotřebitele," uvedl Pospíšil.
Kromě ovlivňování cen ÚOHS ve své rozhodovací praxi kontroluje i další kroky komor a profesních sdružení. Sdružení například nesmí jakkoli omezovat omezovat podmínky, za nichž mohou jeho členové propagovat své zboží. Úřad také řeší, zda sdružení neomezují vstup nových firem na trh.
V rozhodovací praxi antimonopolního úřadu je především několik příkladů cenové unifikace chování členů komor ze strany profesního sdružení. Za podobné jednání byla v minulosti pokutována Česká lékařská komora, Česká asociace úklidu a čištění nebo naposledy Sdružení pohřebnictví v ČR. Hned několik správních řízení vedl ÚOHS s Českou lékárnickou komorou. V současné době antimonopolní úřad v oblasti komor či sdružení soutěžitelů nevede žádné správní řízení.