Meziročně tržby v 16 zemích platících eurem stouply o 0,4 procenta. V EU se zvýšily o 0,5 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v eurozóně meziměsíční i meziroční nárůst tržeb o 0,1 procenta.
Ekonomický růst eurozóny zatím podporuje hlavně vývoz. Analytici upozorňují, že pokud bude chtít eurozóna růst i nadále udržet, budou se muset zvýšit i výdaje spotřebitelů. Poptávka spotřebitelů je zatím slabá hlavně kvůli vysoké nezaměstnanosti, která je nejvyšší za téměř 12 let. Také nálada spotřebitelů je slabá, protože mnoho vlád se v boji s dluhovou krizí rozhodlo snížit své výdaje.
Ceny potravin, nápojů a tabáku v eurozóně meziměsíčně klesly o 0,7 procenta, meziročně však stouply o 0,1 procenta. Ceny nepotravinářských produktů se proti květnu zvýšily o 0,3 procenta a proti červnu 2009 vzrostly o 1,4 procenta.
Z jednotlivých členských zemí se meziměsíčně obrat maloobchodů zvýšil nejvíce v Rumunsku o 3,1 procenta a na Slovensku o 2,6 procenta. Naopak na Maltě klesl o 1,6 procenta a ve Francii o 1,3 procenta. V Rumunsku se nejvíce zvýšily tržby i v meziročním srovnání, a to o 4,3 procenta. Naopak v Litvě o 8,7 procenta klesly. Ze všech členských zemí, ze kterých jsou údaje k dispozici, se tržby meziročně zvýšily ve 12 zemích a klesly v sedmi, dodal Eurostat.