Pojišťovny: Objem odhalených podvodů letos stoupl o desítky pct

04.08.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. srpna (ČTK) - Lidé se čím dál častěji snaží oklamat pojišťovny. Částka odhalených pojistných podvodů v pololetí stoupla totiž meziročně o desítky procent a činila stovky milionů Kč, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími domácími pojišťovnami. Růst pokusů o pojistné podvody prý souvisí s ekonomickou krizí. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

Detektivové České pojišťovny během prvních šesti měsíců roku odhalili pojistné podvody za téměř 177 milionů Kč, přičemž ve stejném období loni zachránili na plněních 121 milionů korun. Celkem bylo odhaleno 355 podvodů, ale detektivové prošetřili téměř dvojnásobné množství podezřelých pojistných událostí, řekla ČTK mluvčí ČP Dagmar Koutská.

Generali odhalila v první polovině letošního roku pojistné podvody za více než 35 milionů Kč. Celkový účet může být vyšší, protože řada z nich ještě nebyla uzavřena a je v šetření. "Za prvních šest měsíců roku jsme na vyšších číslech než za celý loňský rok, kdy Generali odhalila pojistné podvody za 32 milionů Kč," uvedl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Bude-li trend pokračovat, dá se podle něj na konci roku očekávat více než stoprocentní meziroční nárůst pojistných podvodů.

Také Kooperativě v prvním pololetí opět výrazně vzrostl počet odhalených podvodů i takzvaná uchráněná hodnota, která se meziročně zvýšila o asi 40 procent. "Celkem jsme prokázali 360 pojistných podvodů v celkové hodnotě 88 milionů Kč, zatímco v loňském roce to bylo 300 podvodů za 50 milionů Kč," upozornil mluvčí Kooperativy Milan Káňa. ČSOB Pojišťovna uchránila letos do konce června 29,5 milionů Kč, zatímco před rokem to bylo 22,5 milionu korun.

Nejvíce se podle Koutské snažili podvádět lidé v Praze, ve středních Čechách a na severní Moravě, naopak nejméně na Zlínsku a Královéhradecku. Detektivové ČP se častěji než dříve setkávali s případy, kdy se k podvodu uchýlili i jinak bezúhonní lidé kvůli svým finančním problémům a neoprávněně nárokovali úhrady i za pouhých několik tisíc korun. "Naše čísla potvrzují předpokládaný scénář růstu pojistných podvodů v souvislosti s ekonomickou krizí," doplnil Cívka.

Z celkového počtu podvodů, které detektivové Generali odhalili za první pololetí, spadá 47 procent případů do havarijního pojištění. Na dalších místech je s 29 procenty povinné ručení a s dvaceti procenty pojištění majetku. Po jarních záplavách a povodních se objevily neoprávněně hlášené události a bezdůvodně navýšené škody i z pojištění staveb a hlavně domácností, podotkla Koutská.

Kalamity i v minulosti přinášely četnější podvody, protože osoby pokoušející se o pojistné podvody se podle ní mylně domnívají, že při enormním nárůstu škod v krátkém časovém období klesá obezřetnost pojišťovny a jejích kontrolorů. Káňa připomněl, že roste také počet podezřelých pojistných událostí, kde byla škoda způsobena požárem. Nejčastěji prý šlo o vyhořelé provozovny a skladové budovy.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Maximální trest za spáchání pojistného podvodu může dosáhnout deseti let. Zákon od ledna přísněji postihuje recidivisty, tedy osoby, které již v minulosti pojistný podvod spáchaly. V případě prokázání podvodu bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na "objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena, poznamenal Cívka.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK