BlackBerry patří do kategorie takzvaných chytrých telefonů, které mají vlastní operační systém. Šéf kanadského podniku Michael Lazaridis je přesvědčen, že vlády si vybraly zástupce této skupiny pouze z politických důvodů. Třeba Indie se však obává, že přes BlackBerry by mohli komunikovat příslušníci různých militantních organizací.
"Celé je to o internetu," bránil se v rozhovoru s listem The Wall Street Journal Lazaridis. "Na internetu se šifruje všechno, to není záležitost jen BlackBerry. "Když si neumějí poradit s internetem, tak to mají vypnout," řekl Lazaridis.
Spor s vládami nevnímají pouze šéfové podniku, ale také akcionáři. Od konce minulého týdne už akcie Research In Motion odepsaly kolem osmi procent a i když se příliš nevede ani ostatním akciím, širší trh tak velké velké ztráty nemá. Akcie se obchodují na burze v Torontu a rovněž na trhu Nasdaq v USA.
Obavy o národní bezpečnost daly o víkendu najevo Spojené arabské emiráty a pak se přidaly další vlády. Emiráty se snažily s Kanaďany asi tři roky vyjednávat o podmínkách, za kterých by mohly v případě potřeby do sítě RIM vstoupit. Jednání ale k ničemu nevedla, od 11. října tak prý nebude možné v emirátech přes BlackBerry používat e-mail, rychlou komunikaci (takzvaný instant messaging) ani surfovat po internetu.
Spojené arabské emiráty jsou klíčovým finančním centrem Blízkého východu a zákaz používat BlackBerry patrně zkomplikuje život řadě lidí ze světa. V Dubaji je i nejrušnější letiště v oblasti. BlackBerry v SAE používá zřejmě až půl milionu lidí.
Potenciálnímu zákazu BlackBerry čelí rovněž v Saúdské Arábii, a to možná už tento pátek. Jen do pátku má totiž RIM čas na to, aby se s úřady dohodl na podmínkách. Zástupci kanadské firmy se dnes sešli s tamními úředníky, o výsledku jednání ale zatím není nic známo.