"Jsem rád, že členské země eurozóny učinily poslední krok nutný k založení fondu," uvedl Regling. ESFS je teď plně funkční a pokud to bude nezbytné, může s pomocí německého úřadu pro správu dluhu emitovat dluhopisy. Garantovat je budou členské země eurozóny," uvedl dále Regling. Smyslem existence fondu je pomoci zemím EU, pokud by jim dluhové problémy znemožnily zajistit si na trhu další financování.
Evropu k založení záchranné sítě vedly problémy Řecka. Právě to se totiž na jaře ocitlo v situaci, kdy se k němu finanční trhy obrátily zády a hrozilo, že Řecko si nebude moci zajistit dost peněz na úhradu splatných závazků. Od té doby se situace na finančních trzích zklidnila a činitelé v EU doufají, že fond nebude nutné nikdy použít.
Oficiální název fondu zní European Financial Stability Facility a s jeho založením vyslovilo souhlas všech 27 zemí EU. Zmíněných 440 miliard eur jsou peníze, které zajistí eurozóna, zbytek do 750 miliard eur poskytne v v případě nutnosti MMF a Evropská komise. Podle zástupců ESFS je fond plně funkční od 4. srpna, kdy Itálie potvrdila svůj závazek poskytnout potřebné garance.
Fond je právním subjektem a má sídlo v Lucemburku. Přestože už funguje, zatím nedostal od žádné ratingové agentury známku úvěrové spolehlivosti. To je ale klíčové, protože od toho, jaký dostane rating, se bude odvíjet i to, jak velké bude mít náklady na obsluhu dluhu, pokud bude muset někdy opravdu vydat dluhopisy. Regling už dříve řekl, že fond chce mít nejvyšší možný rating a podle analytiků toho patrně i dosáhne, jestliže budou jeho závazky garantovat státy EU.
"Není stanoven žádný harmonogram, je to na ratingových agenturách," řekl k přidělení ratingu jeden ze zástupců fondu. Podle agentury Reuters se ale první rating očekává velmi brzy.