VERZE 2-Počet prac.míst v USA klesá, nezaměstnanost stagnuje

06.08.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Celkový počet pracovních míst v červenci klesl o 131...

...000

* Počet míst v soukromém sektoru stoupl o 71.000, pod odhady

* Míra nezaměstnanosti stagnovala na 9,5 pct

(přidává komentář analytika, reakci trhu, souvislosti)

Počet pracovních míst ve Spojených státech v červenci klesl nečekaně výrazně a druhý měsíc v řadě kvůli dalšímu propouštění sezonně najatých pracovníků, zatímco soukromý sektor vytvořil méně míst, než se čekalo. Údaje tak poukazují na chudokrevné ekonomické zotavení.

Celkový počet pracovních míst mimo zemědělský sektor minulý měsíc klesl o 131.000, když bylo zrušeno dalších 143.000 míst dočasně vytvořených pro sčítání lidu ve Spojených státech, uvedlo v pátek americké ministerstvo práce.

Počet míst v soukromém sektoru, v současnosti považovaný za lepší ukazatel trendů na trhu práce, v červenci stoupl pouze o 71.000, zatímco analytici oslovení Reuters očekávali přírůstek o 90.000. Resort navíc sestupně revidoval růst za červen, a sice na 31.000 z původně udávaných 83.000.

Analytici očekávali, že celkový počet míst v červenci klesl pouze o 65.000, odhady se však pohybovaly v širokém rozmezí od úbytku 160.000 až po přírůstek 10.000 nových míst. Úbytek za červen navíc resort výrazně revidoval na 221.000 ze 125.000 pracovních míst.

"Vidíme ekonomiku, která se pomalu posouvá vpřed, ale nevytváří všeho všudy mnoho nových pracovních míst. Zřejmě se tedy bude nadále předpokládat, že ekonomické zpomalení, jehož jsme svědky, bude pravděpodobně pokračovat další dva až tři měsíce, ne-li déle," řekl Fred Dickson, hlavní stratég trhu ze společnosti The Davidson Cos.

Akcie na Wall Street <.SPX> po zprávě zahájily poklesem, zatímco ceny amerických dluhopisů smazaly předchozí ztráty. Dolar si zapsal čerstvé osmiměsíční minimum k japonské měně na 85,08 jenu <JPY=> a tříměsíční dno 1,3333 za euro <EUR=>.

Míra nezaměstnanosti stagnovala druhý měsíc v řadě na 9,5 procenta, zatímco analytici očekávali její nárůst na 9,6 procenta. Stabilní míra nezaměstnanosti nicméně odráží převážně snižování pracovní síly s tím, jak zklamaní nezaměstnaní přestávají hledat práci.

Růst pracovních míst se tak nyní zadrhl po relativně silném přírůstku za období od února do dubna a zotavení největší ekonomiky světa z nejhorší recese od 30.let se ocitlo v sázce.

Sílící znepokojení nad stavem ekonomiky mimo jiné snižuje popularitu prezidenta Baracka Obamy a kalí vyhlídky Demokratické strany na udržení kontroly v Kongresu po listopadových volbách.

Situace na trhu práce je také jedním z faktorů, které budou určovat načasování prvního zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Hlavní sazba Fedu je od prosince 2008 nastavena poblíž nuly.

Prezident Fedu Ben Bernanke řekl, že centrální banka by mohla přijmout opatření směřující k dalšímu uvolnění měnové politiky, bude-li ekonomické zotavení ochabovat.

Příští měnové zasedání Fedu je na programu v úterý a zpráva o zaměstnanosti zřejmě v bankovní radě podnítí živou debatu, zda je třeba ještě více uvolňovat měnovou politiku.

Ekonomický růst Spojených států podle předběžných údajů z minulého týdne ve druhém kvartále zpomalil na roční bázi na 2,4 procenta ze 3,7 procenta v prvních třech měsících roku. [ID:nDOL046041] <^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Graf vývoje pracovních míst ve Spojených státech:

http://link.reuters.com/wux63n ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>

[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK