Omezení vývozu klíčové obiloviny vyvolalo na světových trzích prudký růst její ceny. Ve čtvrtek se cena pšenice vyšplhala nejvýše za poslední dva roky, i když dnes klesala. Část lidí se i tak obává růstu cen potravin a vyšší inflace.
Rychlé zdražování potravin před dvěma lety má podle OECD příčiny jinde. Tehdy šlo prý hlavně o spekulace a otřesy na komoditních trzích. Růst cen v letech 2007 a 2008 vyvolal v některých zemích nepokoje, protože pro řadu chudých lidí byly potraviny mnohem hůře dostupné.
OECD také upozornila, že celosvětové zásoby obilovin jsou nyní mnohem vyšší, než byly před dvěma lety. A i když Rusko má kvůli suchu problémy se sklizní, na jiných místech je úroda v normálu. Podle OECD proto není důvod obávat se v zemědělství nějaké globální krize.
"V tuto chvíli je příliš brzy na srovnávání s prudkým růstem cen z let 2007 a 2008," řekl agentuře Reuters šéf OECD pro obchod a zemědělství Ken Ash. V současné době jde podle něj hlavně o ceny pšenice, zatímco před dvěma lety šlo o širokou škálu potravin. Tehdy růst jejich ceny podpořil i rychlý růst ceny energie, bez které se výroba potravin neobejde.
OECD podle Ashe zatím nemá v úmyslu aktualizovat výhled cen ani výhled produkce. Předchozí výhled OECD pro sklizeň pšenice v Rusku se navíc podle Ashe příliš neliší od výhledu, s kterým teď počítá trh. Ash zopakoval, že OECD vývozní restrikce nepodporuje, protože prý přispívají ke kolísání cen obilovin na světových trzích.
Cena pšenice na trhu v USA se od začátku června téměř zdvojnásobila. Na její dnešní pokles má podle analytiků vliv především snaha vybrat zisky a z části i zprávy, že Rusko by zákaz vývozu mohlo zrušit dřív, než se dosud předpokládalo. Rusové zákaz původně stanovili do konce roku.