"Nejvyšší počet vloupání je hlášen ve velkých městech, lákavá pro zloděje jsou také osamělá stavení a chatové oblasti“, uvedla manažerka komunikace ČAP Marcela Kotyrová. Zejména před odjezdem na delší dobu jsou proto podle ní důležitá preventivní opatření, která mohou zlodějům situaci znesnadnit.
Česká pojišťovna loni v červnu a červenci evidovala 2589 pojistných událostí, letos je to zhruba o tři sta případů více. Zlodějský boom se podle mluvčí Dagmar Koutské sice zásluhou lepšího zabezpečení majetku částečně zpomalil, u mnoha případů však hodnota nakradených věcí stoupá. Mění se totiž priority a metody zlodějů a stoupá jejich zájem o luxusní rodinné domy. Množí se krádeže v době, kdy jsou majitelé doma a třeba spí. Zloději totiž vědí, že v této době obvykle není zapojen alarm, a když je ložnice v patře, mohou v době spánku majitelů přízemí domu vykrást. Časté krádeže se dějí také v dopoledních hodinách, dodala.
Kooperativa registruje v letošním roce za červen 548 pojistných událostí za celkem 13,6 milionu Kč, za červenec 485 případů za 15,6 milionu Kč. Loni v červnu to bylo 420 pojistných událostí za 6,9 milionu Kč, v červenci 462 za 10,3 milionu korun. "Nárůst je tedy jak v počtu případů, tak u celkové škody," podotkl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.
Zatímco v minulém roce nahlásili klienti Generali přes 2000 škod za 32 milionů korun, za prvních šest měsíců letošního roku činil jejich počet necelých 1400, celková škoda vzrostla na 39 miliónů korun. V létě bývá počet vloupání vyšší proti zimě až o 40 procent. "Zloději berou vše, co má nějakou hodnotu a co lze obratem prodat. Cennosti, elektroniku, optiku až po sportovní vybavení, jako jsou například jízdní kola," poznamenal mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Zaměří-li se zloději na rodinný dům ve výstavbě, jsou prý v hledáčku jejich zájmu především nové věci stavebního charakteru, jako jsou uskladněné plovoucí podlahy nebo již namontované a nezabezpečené přístroje.
U letních krádeží v panelových domech se podle Koutské čím dál tím častěji objevuje jako místo vniknutí zloděje balkon. Zloději totiž vědí, že většina majitelů bytů má bezpečnostní dveře a zámky, které jsou obtížněji překonatelné, zatímco okna nebo balkonové dveře jsou zabezpečeny mnohem méně.
Doslova pozvánkou pro zloděje bývá otevřené okno na ventilaci nebo pouze zabouchnuté vchodové dveře, doplnil Cívka. Před odjezdem na dovolenou je například dobré zajistit si vybírání schránky v době nepřítomnosti. V zahraničí už se dokonce objevily případy, kdy lidé zveřejnili svůj odjezd na dovolenou na Facebooku a když se vrátili domů, nestačili se divit, že mají vykradený byt, uzavřel.
Filip Dušek dp