Spolchemie překonala krizi a čeká stejně dobrý rok jako předloni

10.08.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ústí nad Labem 10. srpna (ČTK) - Chemický gigant Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) už zřejmě zažehnal existenční problémy a očekává, že by letos mohl hospodařit s podobnými výsledky jako před nástupem hospodářské recese. Její ředitel Francois Vleugels po dnešní mimořádné valné hromadě ČTK řekl, že firma letos bude v zisku a bude pokračovat ve splácení předcházejících závazků. Chemička podle něj jede opět na plný výkon, nabírat propuštěné zaměstnance ale zřejmě nebude.

Předloni utržila Spolchemie přes pět miliard korun, o rok později jen dvě třetiny a propadla se do ztráty 340 milionů. Vleugels přiznává, že situace nebyla dobrá. "Za posledních osm měsíců jsme dokázali kompletně změnit vnitřní mechanismy firmy a teď se soustředíme na lepší tržby a nižší náklady," řekl dnes. Na konci roku se v chemičce začne projevovat i spolupráce s japonským gigantem DIC, který přesunul část své výroby alkydových pryskyřic do Ústí. Tržby by díky tomu mohly ročně vzrůst minimálně o pět procent.

Teď už Spolchemie nesrovnává svůj výkon s loňskem, nýbrž s předloňským rokem, který ještě nepoznamenala hospodářská recese. "První půlrok letoška už je srovnatelný, máme podobné tržby i marže. Už od konce loňského roku splácíme poměrně intenzivně své závazky z minulosti. Ale ještě před sebou máme další kroky, včetně určité tvorby rezerv, které musíme mít," řekl Belgičan. Předloni vydělala firma zhruba 100 milionů korun.

I přes zlepšující se situaci nebude Spolchemie nabírat zpět zaměstnance, jichž během recese propustila 150 z původních 970. "Co se počtu zaměstnanců týče, už se asi moc nebude měnit. Nábor budeme dál přísně hlídat, ideál by byl produkovat víc se stejným počtem lidí," přiznal Vleugels s tím, že firma musela tvrdě seškrtat své náklady i jinde.

Ani prodej správní budovy, ve 30. letech minulého století nejvyššího domu v Československu, není vyloučen. "Když přijde zájemce a nabídne dobrou cenu i pronájem té části, kterou pořád potřebujeme, tak se tomu bránit nebudeme," řekl. Vloni chtěla Spolchemie za budovu okolo 55 milionů korun, vhodný zájemce se ale neobjevil.

Vleugels tvrdí, že budoucnost společnosti je už dobrá. "V minulosti se tu hodně investovalo, všechno je tu moderní. Firma je ve velmi dobré kondici. Vždycky dokázala generovat hodně velký zisk a není důvod si myslet, že už by to mělo být jinak," řekl. Spolchemie intenzivně pracuje na projektu nové membránové elektrolýzy, která nahradí rtuťový provoz, jež je nyní největší ekologickou zátěží. Projekt by měl stát přes jednu miliardu korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK