Fed začne nakupovat vládní dluhopisy za příjmy, které má ze splácených hypotečních dluhopisů. Tím by se měly snížit dlouhodobé sazby z hypoték a firemních dluhů.
Tento krok je podstatným obratem v politice instituce, která ještě před několika měsíci živě debatovala o tom, kdy začne z ekonomiky a peněžního systému stahovat přebytečnou likvidity. Tímto způsobem Fed podporoval ekonomiku a finanční systém v době finanční krize a hluboké ekonomické recese.
Výbor pro měnovou politiku Fedu se sešel naposledy ve druhé polovině června, od té doby se však zprávy z americké ekonomiky zřetelně zhoršily. Největší světová ekonomika obnovila růst po hluboké recesi již před rokem a nyní by teoreticky měla růst nadprůměrnými tempy. Ve druhém čtvrtletí však hrubý domácí produkt stoupl jen o 2,4 procenta, nejpomalejším tempem za téměř rok. Ekonomika přitom zpomalila již druhé čtvrtletí za sebou, což vyvolává obavy z příchodu dvojité recese.
Za zpomalením růstu stojí především slabší spotřebitelské výdaje, které trpí nadále vysokou nezaměstnaností o míře 9,5 procenta. Do útlumu se však dostává i dříve solidně rostoucí průmyslový sektor a celou ekonomiku sráží slabá důvěra spotřebitelů a firem, které nejsou ochotny najímat nové zaměstnance.
Fed v prosinci 2008 snížil sazby na rekordní minimum 0-0,25 procenta, takže zde na podporu ekonomiky už zasáhnout nemohl. Nejúčinnější byl podle analytiků návrat k nestandardním nástrojům typu nákupů vládních dluhopisů, tedy v podstatě k tištění peněz.
Šéf Fedu Ben Bernanke minulý měsíc prohlásil, že v případě potřeby jeho instituce zasáhne ekonomice na pomoc. V rámci Fedu se v poslední době začínaly objevovat obavy, že bez zásahu měnové politiky by se ekonomika mohla propadnout do deflačního cyklu poklesu cen, spotřeby a produkce a vrátit se do recese.