"Vláda dala RIM termín do 31. srpna, aby se vypořádala s otázkami bezpečnosti," řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel indického ministerstva vnitra a vláda totéž později sdělila rozhlasem. O několik hodin dříve jednal ministr vnitra a činitelé indických bezpečnostních služeb se zástupci státních telekomunikačních operátorů BSNL a MTNL o tom, jak by mohla vláda získat přístup ke kódování BlackBerry. Odděleně se s ministrem setkal i zástupce RIM, uvedly vládní zdroje bez dalších podrobností.
Přístroje BlackBerry, které jsou již léta miláčky světových manažerů a politiků včetně amerického prezidenta Baracka Obamy, se v posledních týdnech staly terčem řady vlád, zejména na Středním východě. Komunikační síť RIM umožňuje kódování dat, což brání úřadům zachycovat vzkazy potenciálních teroristů a aktérů organizovaného zločinu. Země Blízkého východu navíc podezírají uživatele BlackBerry, že si přes síť posílají pornografii a využívají ji k nežádoucím kontaktům mezi muži a ženami.
Tento týden se RIM podle informovaných zdrojů dohodla se Saúdskou Arábií na pokračování provozu své sítě, firma však musela vládě předat kódy. O přístup ke kódům usilují rovněž Spojené arabské emiráty, Libanon a Alžírsko.
Zablokován servisů BlackBerry v Indii by postihlo 41 milionů uživatelů, kteří by napříště mohli přes síť jen volat a surfovat po internetu. Indie je jedním z nejrychleji rostoucích trhů BlackBerry.
BlackBerry patří mezi takzvané chytré telefony, které mají vlastní operační systém. Na rozdíl od podobných telefonů od firem jako Nokia a Apple nabízí v rámci e-mailového servisu Enteprise šifrovací technologií přenosu dat. Díky tomu je BlackBerry oblíbeným přístrojem zejména mezi manažery, kterým záleží na bezpečné komunikaci.