...procesu primární emise akcií (IPO), při němž se chce americká vláda zbavit většinového podílu.
Největší americká automobilka oznámila za druhý kvartál čistý zisk 1,3 miliardy dolarů proti 865 milionům v prvním čtvrtletí. Analytici na Wall Street od stažení akcií společnosti z burzy neposkytují odhady jejích výsledků.
Zisk za druhé čtvrtletí je nejvyšší od roku 2004, kdy automobilový trh ve Spojených státech ještě vzkvétal při ročních prodejích téměř 17 milionů vozů a značky skupiny GM tvořily více než čtvrtinu ze všech nákupů nových osobních a nákladních automobilů.
Podíl GM na americkém trhu v letošním druhém čtvrtletí činil jen mírně přes 19 procent proti 21 procentům před rokem, kdy automobilka ještě prodávala vozy značek Saturn, Saab, Pontiac a Hummer, jichž se od té doby zbavila.
Továrny GM v Severní Americe ovšem v minulém kvartále běžely již na 93 procent, zatímco ve stejném období před rokem byla jejich kapacita využita jen ze 39 procent.
Čtvrtletní zisk odráží nárůst globální produkce o 47 procent z utlumených úrovní před rokem, kdy GM začala fungovat v režimu bankrotové ochrany a zahájila restrukturalizaci, zahrnující finanční pomoc americké vlády ve výši 50 miliard dolarů.
Silnější zisk je také výsledkem úsporných opatření, které GM přijala během bankrotu, a silnějších prodejů na zahraničních trzích pod vedením Číny.
GM stále zaostává za svým úspěšnějším a menším rivalem Ford Motor <F.N>, jenž za druhý kvartál vykázal zisk 2,6 miliardy dolarů, ale předstihla Chrysler, který prodělal 172 milionů.
Tržby GM vzrostly na 33,2 miliardy dolarů z 31,5 miliardy v prvním kvartále, podpořeny lepšími výsledky v Severní Americe.
Generální ředitel Ed Whitacre již minulý týden řekl, že čtvrtletní výsledky budou "působivé".
Analytici očekávají, že firma bude odvolávat na dva ziskové kvartály v řadě, aby připravila půdu pro IPO, jež by se podle očekávání měla stát dosud největší na americkém trhu. Podání žádosti firmy o IPO se očekává v pátek.
Restrukturalizace GM podle analytiků prokázala, že automobilka dokáže dosáhnout ziskovosti i na stále slabém americkém trhu, kde prodeje v současnosti dosahují jen něco málo přes 11 milionů vozů.
"Časem budou tisknout peníze. Přinejhorším budou na hranici vyrovnaného hospodaření," řekl David Whiston, analytik z Morningstar.
GM ve čtvrtek rovněž uvedla, že ve druhé polovině roku budou finanční výsledky tlumenější.
Nápadně slabým místem automobilky zůstává s provozní ztrátou 160 milionů dolarů Evropa, kde se GM stále snaží restrukturalizovat divizi Opel.
Severní Amerika dosáhla provozního zisku 1,6 miliardy dolarů. Mezinárodní divize, včetně společných podniků s firmami SAIC a Wuling v Číně, zaznamenala provozní zisk 672 milionů.
General Motors prodělala v letech 2005 až 2009, kdy ji propad prodejů a úvěrová tíseň dohnaly k řízenému bankrotu, přibližně 88 miliard dolarů.
(Autoři: David Bailey, Kevin Krolicki; Přeložil: Jan Schmidt)
[DETROIT/Reuters/Finance.cz]