...pct
* Rumunsko mezikvartálně +0,3 pct, meziročně -0,5 pct
* Maďarsko mezikvartálně stagnovalo, meziročně +1,0 pct
* HDP Slovenska mezikvartálně +1,2 pct, meziročně +4,6 pct
* Bulharský HDP meziročně klesá o 1,5 pct, v Q1 -3,6 pct
Michael Winfrey
Země východního křídla EU v druhém čtvrtletí rostly rychleji, než se čekalo, a vzdálily se tak o něco více loňským hlubokým propadům a zesílily vyhlídky na mírné zvýšení prognóz celoročního růstu.
Páteční rychlé odhady z Maďarska, Rumunska, Slovenska, České republiky a Bulharska neobsahovaly příliš podrobností, nicméně šly ve stopách překvapivě silného růstu v Německu, největšího vývozního trhu regionu a hlavního motoru zotavení založeného především na průmyslové výrobě.
Slovensko, členská země eurozóny, stálo v čele této skupiny států, když jeho ekonomika mezikvartálně vzrostla o 1,2 procenta a meziročně o 4,6 procenta. [ID:nSCH325188] Česká ekonomika expandovala mezikvartálně o 0,8 procenta a meziročně stoupla o 2,2 procenta. [ID:nKOR325458]
Hrubý domácí produkt Maďarska mezikvartálně stagnoval a meziročně vzrostl o 1 procento [ID:nSCH325680] a Rumunsko se vymanilo, zřejmě pouze nakrátko, z recese, jež zemi sužuje od začátku loňského roku.
Tyto údaje, jež podpořila sílící poptávka po evropském zboží v Číně a dalších asijských ekonomikách, by podle analytiků mohly přispět ke zvýšení prognóz celoročního růstu.
Analytici nicméně dodali, že země regionu, obzvláště Rumunsko a Maďarsko, budou ve druhém pololetí čekat překážky, zatímco nadále slabá domácí poptávka znamená, že oživení je nadále závislé na vyspělejších západních státech.
"Celkově nás to překvapilo na horní straně. Máme v zásadě podezření, že je to hlavně díky vývozům do eurozóny, a potom návazným vývozům do Asie. Domníváme se, že to je hlavní motor," řekl Peter Attard Montalto, analytik ze společnosti Nomura.
"Ve druhém pololetí předpokládáme určitý pokles, zejména u čísel z Maďarska a Rumunska, s tím, jak se plněji projeví to, co se v každé z jednotlivých zemí děje."
Smršťování ekonomiky Bulharska zpomalilo meziročně na 1,5 procenta po propadu o 3,6 procenta v období od ledna do března.
Většina analytiků čeká, že země letos vykáže zhruba nulový růst po smrštění o 5 procent v roce 2009. [ID:nLDE67C0KY]
Měny v regionu na údaje výrazněji nereagovaly.
Leu <EURRON=> stagnoval a koruna oslabovala na 24,755 za euro. Akciové trhy mírně posilovaly, budapešťská burza <.BUX> a bukurešťská burza <.BETI> stouply až o 1 procento.
PŘEKÁŽKY
Ekonomika Německa, jež je cílem pětiny až třetiny českých, slovenských a maďarských vývozů, mezikvartálně stoupla o nečekaně silných 2,2 procenta, nejvyšší měrou od znovusjednocení země. [ID:nSCH331658]
Čísla z Francie a Rakouska také předčila odhady trhu.
Nicméně stále existuje mnoho faktorů, které ekonomy vedou k opatrnosti. Průzkum Reuters z tohoto týdne mezi přímými zahraničními investory v rozvíjející se Evropě ukázal, že hybná síla oživení ztrácí třetí kvartál v řadě dech. [ID:nSCH038966]
Po loňských propadech ekonomik od 4 procent v České republice až po 7,1 procenta v Rumunsku se nezaměstnanost ve většině regionu pohybuje na dvouciferných hodnotách, či v jejich blízkosti. Spotřebitelé tak jsou nuceni omezovat výdaje a firmy držet na uzdě investice.
Mezi další faktory patří klopýtavé oživení ve Spojených státech, jež by mohlo oslabit poptávku po komponentech vyráběných v bývalém komunistickém bloku, a také rozpočtové škrty vlád, které se snaží srazit vysoké rozpočtové schodky a míru veřejného zadlužení.
Hlavní statistik České národní banky Tomáš Holub v úterý řekl, že plány vlády snížit v příštím roce fiskální deficit na 4,6 procenta HDP z letošních 5,3 procenta zřejmě uberou z růstu několik desetin procentního bodu.
Analytici nicméně uvedli, že silné údaje za druhé čtvrtletí a pozitivní čísla z Německa by jim mohly umožnit mírně zvednout prognózy celoročního růstu, a sice na zhruba 2 procenta v porovnání s 1,6 procenta předpovídanými centrální bankou.
Rumunská vláda o 5 procent zvýšila spotřební daň a platy ve státním sektoru snížila o 25 procent. Tyto kroky podle analytiků zřejmě v období od července do září povedou k mezikvartálnímu smrštění ekonomiky. [ID:nLDE67C0FP]
Meziroční růst Maďarska o 1 procento překonal odhady trhu, jenž čekal vzestup o 0,65 procenta. Ekonomové nicméně uvedli, že jednorázová daň, jejímž cílem je získat 200 miliard forintů z bankovního sektoru, bude mít negativní dopad na slabé úvěrové prostředí a zbrzdí růst.
"Prognóza růstu pro rok 2011 (o 2,6 procenta) zůstává opatrná vzhledem k tomu, že vliv bankovní daně je stále nejistý," řekl György Barta, analytik banky CIB.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]