Tržby bez započítání prodeje automobilů stouply jen o 0,2 procenta a bez aut a benzinu dokonce klesly o 0,1 procenta. Výsledky byly mírně pod očekáváním. Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadovali růst celkových tržeb o 0,5 procenta a bez započítání prodeje automobilů zvýšení o 0,3 procenta.
Světlým místem dnešní zprávy byl nárůst tržeb z prodeje automobilů a příslušenství o 1,6 procenta, což byl nejlepší výsledek od března. Prodej benzinu vzrostl o 2,3 procenta, většina tohoto růstu však odrážela zvýšení cen. Ostatní sektory zaznamenávaly pokles tržeb.
Dnešní údaje jsou dalším svědectvím o zpomalování růstu americké ekonomiky. Ta se vymanila z recese již před rokem, v posledních měsících však oživení zřetelně ochabuje a mezi ekonomy to vyvolává obavy z "dvojité recese".
Alarmující je zejména stále špatná situace na trhu práce, protože vysoká nezaměstnanost sráží spotřebitelskou poptávku. Ta se na výkonu největší ekonomiky světa podílí zhruba dvěma třetinami a její slabost signalizuje, že ekonomika ve druhém pololetí dále zpomalí růst. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí stoupl jen o 2,4 procenta, nejpomalejším tempem za téměř rok, a růst ekonomiky oslabil už druhé čtvrtletí za sebou.
"Celkové číslo bylo o něco slabší, než se čekalo, podrobnější údaje však byly ještě slabší. Těžko bychom našli nějakou kategorii zboží, která vykázala růst. Je to příliš velká stagnace na to, aby to ukázalo, že spotřební výdaje nebudou brzdou růstu. Třetí čtvrtletí bude slabé," konstatoval ekonom newyorské firmy Decision Economics Pierre Ellis.