"Ministr Kocourek se chystá tento zákon (o významné tržní síle) posoudit především z hlediska dopadu na podnikatele. Na základě výsledků analýzy se rozhodne, zda navrhne změny v tomto zákoně nebo případně i jeho zrušení," sdělil ČTK mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček. Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy je novela zákona o významné tržní síle zapotřebí. "Vím, že ten zákon je trošku složitější, trošku zkostnatělý, nicméně v této fázi to nechci dál komentovat," řekl ČTK Fuksa.
Zástupci obchodníků se podle informací ČTK hodlají ještě v závěru letních prázdnin sejít s ministry Fuksou a Kocourkem, které chtějí přesvědčit o škodlivém vlivu tohoto zákona na jejich vztahy s tuzemskými dodavateli a na fungování maloobchodního trhu. Obchodníci i někteří odborníci upozorňují, že tento zákon může zdražit potraviny na pultech obchodů a navíc sníží ochotu obchodních řetězců odebírat zboží od tuzemských firem.
Zemědělci i potravinářské firmy jsou proti zrušení zákona o významné tržní síle. "Já jsem věděl, že to udělají a když to udělají, tak budeme pravidelně zásobovat pana ministra (financí Miroslava) Kalouska informacemi o porušování cenového zákona řetězci, které prodávají za menší cenu, než nakupují," reagoval na informaci o případném zrušení zákona prezident Agrární komory Jan Veleba.
Nový zákon už využila Potravinářská komora a některé potravinářské firmy, které si na počínání řetězců stěžovaly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad poté zahájil správní řízení s prvními obchodními řetězci. Z porušení zákona o významné tržní síle ÚOHS podezřívá společnosti Ahold a Kaufland. Obchodníci tvrdí, že zákon neporušili. Podle mluvčí Potravinářské komory Dany Večeřové by případné zrušení zákona bylo krokem proti českým potravinářům, kteří by opět byli vydáni na milost a nemilost nadnárodním obchodním řetězcům.
Zákon o významné tržní síle od letošního února ukládá především obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Norma stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky. Řetězcům od února hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.
Farmáři i výrobci potravin v minulosti kritizovali zejména cenový nátlak obchodních řetězců, kdy jsou prý nuceni dodávat zboží na hranici výrobních nákladů, či vybírání poplatků. Dodavatelé platí třeba za to, že vůbec mohou řetězci dodávat, za umístění zboží na lukrativní místo v obchodě či na reklamních letáčcích obchodníků.