ÚRSO žádosti SPP zamítl oficiálně kvůli tomu, že jim chyběl souhlas většiny akcionářů firmy, to znamená státu, který má v SPP 51 procent akcií. Případné zvýšení cen musí schválit ÚRSO, k předložení žádosti však vedení podniku ovládané zahraničními společnostmi GDF Suez a E.ON Ruhrgas potřebuje souhlas státu na valné hromadě. Od konce června do začátku srpna podal SPP na úřad dva návrhy na zvýšení cen v tomto roce, nejprve o 11 až 25 procent, poté o 10 až 22 procent.
Kromě chybějících dokumentů vadila ÚRSO i argumentace firmy, podle níž jí kvůli nastaveným cenám vznikají ztráty. "My jako úřad vidíme rezervy zejména v nákladech," řekl šéf regulační rady ÚRSO Jozef Holjenčík. Poukázal zejména na to, že v rámci dvacetileté dohody o dodávkách mezi SPP a ruským Gazpromem dostává nyní Slovensko ruský plyn za cenu o polovinu vyšší, než je současná cena plynu na světových trzích.
Ceny plynu na Slovensku se naposledy měnily v lednu, kdy klesly v průměru o přibližně pět procent. Plyn se zdražoval naposledy ještě v roce 2006 a předešlá vláda Roberta Fica zvyšování cen blokovala.