Ekonomika USA zpomaluje, zatímco Eurozóna směřuje k růstu

19.08.2010 | , Capital Partners
Tiskové zprávy


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ekonomické ozdravení v USA se zpomaluje. To naznačují jak některé makroúdaje růstu ekonomiky, tak i výroky zástupců centrální banky FED.

Dlouhou cestu k jasnému obratu ekonomiky indikuje americké HDP za druhé čtvrtletí ve výši 2,4 % spolu s komplikovanou nezaměstnaností zůstávající na příliš vysokém bodě těsně pod hranicí 10 %. „Téměř polovina projektovaného růstu HDP za druhé čtvrtletí byla tvořena zvýšeným budováním zásob,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik Capital Partners a dodává: „Zbytek růstu pak tvořily vládní výdaje a dočasná výchylka v sektoru domů a bytů způsobená daňovou slevou pro kupce nemovitostí, která vypršela koncem dubna letošního roku.“

Objednávky dlouhodobé spotřeby za červen, které neočekávaně klesly o 1 %, naznačují, že v současné době zpomaluje i výrobní sektor. K obavám pak přispívají také slabá čísla spotřebitelské důvěry za červenec, jako i pokles prodeje domů v květnu a červnu tohoto roku. „Zatímco inflace se zatím zdá být solidně ošetřena a není okamžitým problémem, nezaměstnanost je velmi aktuální,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik Capital Partners a dodává: „Zvláště evidentní je to u dlouhodobé nezaměstnanosti, která tvoří 4,6 % produktivního počtu US populace, což je rekord v období po 2. světové válce.“

Deficit federálního rozpočtu již dosáhl hranice zhruba 10 % HDP a úrokové sazby zůstávají blízko nulové hodnoty. Tuto situaci má na svědomí především politika, která vypadá zvenčí poněkud excentricky ve srovnání se směry, které si pro svůj další měnový a fiskální vývoj vybraly srovnatelné státy. „Co se týče nízkých úrokových sazeb, šéf FED Ben Bernanke bude zastávat svůj post do ledna 2014. Nelze tedy očekávat žádné rapidní změny,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik Capital Partners a dodává: „V kontrastu s tím je pak nová sestava Kongresu, která začne úřadovat od ledna 2011. V této souvislosti se dá předpokládat, že se mohou objevit jisté třecí plochy.“


Vývoj mimo USA vypadá lépe


Pomyslná konkurence americké ekonomiky je na tom o něco lépe. Kanada vykázala růst za 1. čtvrtletí zhruba 6,1 % a její rozpočet je téměř vyrovnaný. I pokulhávající Velká Británie expandovala za druhé čtvrtletí tempem 2,4 % a její obrovské vládní úsilí za účelem vybalancování rozpočtu zřejmě dojde zpět k jasnému růstu. Německá průmyslová výroba se během 12 měsíců dostala o 12,4 % výše. „Téměř celá Eurozóna zatím směřuje do růstového trendu, i když celkový rozpočtový deficit je stále nebezpečně vysoký,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik Capital Partners a doplňuje: „Známý list The Economist odhaduje, že tento schodek může v tomto roce dosáhnout až 7 % HDP.“

Situace Mexika je podobná jako v USA a nijak pozitivně nevybočuje. V Brazílii se však v letošním roce očekává růst až 7,8 %, Chile nezůstává pozadu s expanzí kolem 5 %. Čína odhaduje růst v rozsahu 9,9 %, Indie 7,9 % a Jižní Korea 5,9 %. Cílem zaměření investic tedy musí objektivně být mezinárodní rozměr procesu.

Umírněný objem investic bude zřejmě směřovat do Evropy, hlavně Německa a Velké Británie, kde vypadá valuace adekvátně a růstový výhled je rovněž dobrý. Další prostředky by mohly jít do Kanady, Brazílie a Chile. „Poměrně značná proporce pravděpodobně půjde do Asie,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik Capital Partners a dodává: „Podstatná část do Číny, menší podíly pak do Japonska a Indie, kde se však ohodnocení jeví příliš vysoké a jsou zde signály inflace.“

Autor článku

Tisková zpráva  

Články ze sekce: Tiskové zprávy